Cumhuriyetin başlangıcından günümüze kadar Türk resminde suluboya sanatı
The art of water colour from the beginning of the Turkish republic until now
  1. Tez No: 97293
  2. Yazar: D. BERNA BATUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN ÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Türkiye Cumhuriyetin ilanından günümüze kadar suluboya resim sanatını anlatmadan önce dünyada suluboya resmin nasıl çıktığı, nerelerde kullanıldığı ve ne aşamalar geçirdiği konularına değinilmiştir. Dünyada suluboya resim sanatı, İngiltere'del805 yılında kurulan Suluboya Ressamları Derneği ile birlikte sanattaki yerini almaya başlamıştır. Daha önceleri ressamlar bu sanat türündeki ürünleri sadece bir ön çalışma malzemesi ya da bir yan uğraştı. Sanatçılar yağlıboya resimlerini yapmadan önce yapacağı konuyu önce suluboya ile eskiz niteliğinde çalışır,daha sonra yağlıboyaya geçerdi. İngiltere'deki bu örgütlenmeyle birlikte, suluboyadaki bu patlama, diğer ülkeleri de etkileyerek bu sanat dalı dünyada yayılmaya başlamıştır. Türkiye'de ise; bu sanat dalıl950'lere kadar bir ön çalışma malzemesi olarak ele alınmıştır. 1950'lerden sonra da, sadece bu sanat dalına yönelmiş bir sanatçı grubunun yanı sıra, zaman zaman bu sanat dalıyla uğraşan sanatçıların olması,artık suluboya resmin bir ön çalışma malzemesi olmaktan çıkıp,yağhboya resim gibi başlı başına bir teknik olduğunu kanıtlamıştır. 1970'de Suluboya ressamları grubunun oluşmasıyla birlikte bu tekniğin önemi artarak başarılı bir seviyeye ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Before commenting on the art of watercolours from the declaration of Turkish Republic until present, the points about how the world watercolours was formed, where it was used and in which stages it was involed have been stated. The art of watercolours in the world has begun to take its place in art together with the association of watercolours painters which was founded in England in 1805. Previously, these works of art were only the pre-study materials or a sub- work for the watercolourists. Before watercolourists painted their pictures of watercolours, they previously used to work the view with watercolours in the drafting way and they subsequently inclined to watercolour. This incrense in watercolours together with this organization in england by affecting also other countries began to spread in the world. This art branch in Turkey has been dealt as a pre-work material until 1950. After 1950, a water colourist who incilend only to this art branch together with his colleagues dealing with this art of watercolours proved that the picture of watercolours was a technique in it self not a pre- work material. İn 1970, together with the formation of the group of water colourists, the importance of this technique has, by increasing, reached a successful level.