İlköğretim okullarının birinci kademe 5. sınıf öğrencilerinin dilbilgisi öğretimindeki bilişsel alan hedef davranışlarına ulaşma düzeyleri
Achievement level to cognitive field target behaviours in grammar knowledge of student from 5 th class of first stage of primary schools
- Tez No: 97294
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu araştırmanın problemi; İlköğretim birinci kademe, ikinci devreyi tamamlamış öğrencilerin Türkçe dil bilgisi bilişsel alan hedef davranışlarına ulaşıp ulaşmadıklarını belirlemek ve çözüm önerileri getirmektir. Bu araştırma, ilköğretim okullarının birinci kademesinde öğrenim gören beşinci sınıf öğrencilerinin Türkçe dil bilgisi dersinde kazanmaları ön görülen bilişsel alanın bilgi, kavrama ve uygulama basamakları düzeyindeki davranışları kazanmalarında aile yapısının ve okul tiplerinin etkisi olup olmadığını araştırmak amacıyla plânlandı ve yürütüldü. Tarafımızdan literatür taraması yapıldı, ilgili kaynaklar incelendi ve BEYDOĞAN'ın anket ve bilgi testinden yararlanıldı. Bu araştırmamızda kullandığımız anket ve dil bilgisi testi Çanakkale il sınırları içindeki toplam 12 ilköğretim okulunda, 321 öğrenciye uygulandı. Örnekleme giren öğrencilerden elde edilen verilerin frekansları, yüzdeleri, ortalamaları, standart sapmaları ve Khi kare istatistikleri açıklayıcı bir biçimde tablolaştırıldı. Analizler bilgisayarda SPSS istatistik programında yapıldı, anlamlılık testlerinde x=0,5 düzeyi esas alındı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The problem statement of this research is to determine whether the students, who completed second period of first level of primary education, achieved cognitive field target behaviours of Turkish grammar or not, and to propose solutions. This research was planned and conducted to determine the influences of family structure and types of schools on achievement to targeted behaviour of the fifth class students of 1st level of primary education on Turkish grammar lessons' cognitive field, knowledge and implementation level. Literature was investigated, related sources were examined, and questionnaire and knowledge test of BEYDO?AN were used. Questionnaire and grammar test was conducted to totally 321 students from 12 primary school in Çanakkale province. The frequency, percentage, mean, standard deviation and chi-square statistics of the data collected from sample students were explanatory tabulated. Analyses were done by SPSS statistical program and x=0.5 level was considered as a base for meaningful test.