Gayrimüslimlere yönelik kurumsal davet faaliyetlerine disiplinlerarası bir inceleme: KİM Vakfı örneği
An interdisciplinary examination of institutional invitation activities directed toward non-muslims: The case of KIM Foundation
- Tez No: 973071
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARATAŞ, DOÇ. DR. BETÜL ÖNAY DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Din Hizmetlerinde İletişim ve Tebliğ Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu araştırmanın amacı, KİM Vakfı tarafından yapılan kurumsal davet faaliyetlerinde kullanılan dinî referansları, hedef kitleyle ulaşım stratejileri tespit etmek ve davet faaliyetlerini yürüten gönüllülerin davetin salahiyeti açısından ne gibi eğitim süreçlerinden geçtiğini, davetin hangi konular üzerinde yürütüldüğünü ortaya koymaktır. Bunun yanında kitle iletişim araçlarının ve yeni medya araçlarının davet faaliyetlerindeki rolü ve seçim kriterleri, bu araçların belirlenmesindeki kriterlerin davet faaliyetlerine katkısını belirlemektir. Vakfın, gayrimüslimlere yönelik davet faaliyetlerinde karşılaşılan önyargıların ve bu önyargıların giderilmesinde kullandığı yöntemler ve çözüm önerileri de araştırmanın bulgularından biridir. Ayrıca Türkiye'de davet faaliyetlerinin güçlü ve zayıf yönleri ve buna dair kurumsal model ve öneriler araştırmanın temel sorularından birini oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini, profesyonel olarak özel birimler ve özgün uygulamalarla, gönüllülük esas alınarak İstanbul, Bursa, Konya, Antalya'da bulunan camilerde davet faaliyetlerini yürüten KİM Vakfı'nı oluşturmaktadır. Araştırma sorularına dayalı olarak beş yönetim kurulu üyesi ve beş gönüllü ile gerçekleştirilen yüz yüze görüşmeler, tematik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Bulgular sonucunda vakfın Kur'an-ı Kerim ve Sünnet ana kaynaklarından beslenerek, farklı dilde Kur'an-ı Kerim mealleri, broşürler, kitaplar WhatsApp, Instagram vb. kitle ve sosyal medya mecralarını hedef kitleyle olan iletişimde ve gönüllü ediniminde kullandığı, bu medya araçlarının seçiminde çeşitli kriterlerin etkisinin olduğu belirlenmiştir. Bununla beraber hoşgörü ve Anadolu irfanı temelli bakış açısıyla yaptıkları davet faaliyetlerinde hedef kitleyle yapılan etkinliklerin etkili olduğu, önyargıların başında gelen İslamofobi, kadınların sosyal konumu ve turistlerin dini uygulamalardaki şekilsel unsurları anlamlandırmadaki tepkilerinin giderilme yolları çalışmada ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the religious references used in the institutional daʿwah activities carried out by the KIM Foundation, to determine the strategies employed to reach the target audience, to examine the training processes through which the volunteers engaged in these activities undergo in terms of the validity of the daʿwah, and to reveal the main topics on which the daʿwah is conducted. In addition, the study aims to identify the role of mass communication tools and new media tools in da'wah activities, as well as the criteria for their selection and the contribution of these criteria to the effectiveness of the activities. Another finding of the research concerns the prejudices encountered in the Foundation's daʿwah activities directed towards non-Muslims, along with the methods and solutions employed to overcome them. Furthermore, one of the central questions of the study is to examine the strengths and weaknesses of daʿwah activities in Türkiye and to propose institutional models and recommendations in this regard. The sample of the study consists of the KİM Foundation, which carries out daʿwah activities in mosques located in Istanbul, Bursa, Konya, and Antalya on the basis of volunteerism, with professional special units and unique practices. Based on the research questions, face-to-face interviews were conducted with five board members and five volunteers, and the data were analyzed using the thematic analysis method. The findings reveal that the Foundation, drawing upon the primary sources of the Qur'an and the Sunnah, makes use of Qur'an translations in different languages, brochures, and books, as well as mass and social media platforms such as WhatsApp and Instagram, both for communication with the target audience and for the recruitment of volunteers. In this study, it has been revealed that activities carried out with the target audience within the framework of invitation efforts, grounded in tolerance and the wisdom of Anatolian thought, proved to be effective, and that solutions were proposed for overcoming prejudices such as Islamophobia, the social position of women, and the reactions of tourists in making sense of the formal aspects of religious practices.