Üç boyutlu öklid uzayında çarpanlara ayrılabilir yüzeyin fokal yüzeyleri
The focal surfaces of factoriable surface in three dimensional euclidean space
  1. Tez No: 973120
  2. Yazar: HAKAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, 3-boyutlu Öklid uzayında çarpanlara ayrılabilir yüzeyin fokal yüzeyleri hakkında bazı sonuçlar elde edilmiştir. Bu tez 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, çalışmanın amacını, kapsamını ve literatüre katkısını sunan bir giriş bölümüdür. İkinci bölümde temel tanım ve kavramlar verilerek eğri ve yüzey hakkında ifadeler derlenmiştir. Üçüncü bölümde 3-boyutlu Öklid uzayında bazı özel yüzeylerin(tüp yüzeyi, öteleme yüzeyi, küresel çarpım yüzeyi) fokal yüzeyleri ile ilgili bulunan sonuçlar derlenmiştir. Dördüncü bölümde 3-boyutlu Öklid uzayında çarpanlara ayrılabilir bir yüzeyin fokal yüzeyleri incelenmiş ve bazı sonuçlar elde edilmiştir. Beşinci bölümde 3-boyutlu Öklid uzayında çarpanlara ayrılabilir yüzeyin fokal yüzeyleri üzerine genel olarak değerlendirme, sonuç ve öneriler ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some results about the focal surfaces of the factorable surface in 3-dimensional Euclidean space have been obtained. This thesis consists of 5 sections. The first section is an introduction section that presents the purpose, scope and contribution of the study to the literature. In the second section, basic definitions and concepts are given and expressions about curves and surfaces are compiled. In the third section, the results found about the focal surfaces of some special surfaces (tube surface, translation surface, spherical product surface) in 3-dimensional Euclidean space are compiled. In the fourth section, the focal surfaces of a factorable surface in 3-dimensional Euclidean space are examined and some results are obtained. In the fifth chapter, general evaluation, conclusions and suggestions on the focal surfaces of the factorable surface in 3-dimensional Euclidean space are expressed.