Feldstein – Horioka hipotezinin iş gücü piyasasına uyarlanması ve elde edilen modelin sınanması
Adaptation of the feldstein – Horioka Hypothesis to the labor market and the test of the obtained model
  1. Tez No: 973121
  2. Yazar: TALHA DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Schengen bölgesindeki ülkeler özelinde, eğitim harcamalarının ulusal eğitimli işgücü arzı üzerindeki etkisini incelemektedir. Yükseköğretim düzeyine odaklanan analiz, beşeri sermaye yatırımlarının işgücü piyasasındaki karşılıklarını ampirik olarak sorgulamaktadır. Bu bağlamda, literatürde Feldstein-Horioka hipotezi olarak bilinen ve Martin Feldstein ve Charles Horioka (1980) tarafından Domestic saving and international capital flows çalışmasıyla ortaya konan modelin işgücü piyasasına uyarlanan bir versiyonu, 2012–2021 dönemi verilerine dayanılarak panel veri yöntemleriyle tahminlenerek geliştirilmiş, eğitimli işgücü arzını etkileyebilecek potansiyel“bariyer”ve“tetikleyici”faktörler belirlenmiş ve indeksler aracılığıyla modellere dahil edilmiştir. Analiz sürecinde sırasıyla Havuzlanmış OLS, Sabit Etkiler, Gecikmeli Etkiler, Fark GMM ve Sistem GMM yöntemleri uygulanmıştır. Bulgular, eğitim harcamalarının doğrudan eğitimli işgücü arzı üzerindeki etkisinin zayıf olduğunu, ancak geçmiş dönem eğitimli işgücü arzının belirleyici gücünün oldukça yüksek olduğunu göstermektedir. Araç değişkenlerin geçerliliği ve model varsayımlarının sağlandığı testlerle desteklenmiştir. Elde edilen sonuçlar, beşeri sermaye ile işgücü piyasası arasındaki ilişkinin yalnızca nicel değil, aynı zamanda yapısal ve davranışsal etkenlerle şekillendiğini göstermekte; ayrıca, yüksek mobilite varsayımıyla bilinen Schengen bölgesinde dahi içsel sınırlılıkların söz konusu olabileceğini ima etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of public education expenditures on national labor market outcomes within the Schengen Area countries. Focusing on tertiary-level education, the analysis empirically investigates how human capital investments are reflected in labor market performance. In this context, the study adapts the framework of the Feldstein-Horioka hypothesis—originally introduced by Martin Feldstein and Charles Horioka (1980) in their seminal work Domestic Saving and International Capital Flows—to the labor market domain. Based on panel data covering the period 2012–2021, a series of panel data models are estimated to assess this relationship. Potential“barrier”and“trigger”factors that may influence labor market outcomes are identified and incorporated into the models via composite indices. The empirical strategy involves the application of Pooled OLS, Fixed Effects, Lagged Effects, Difference GMM, and System GMM methods. Findings suggest that the direct effect of education expenditures on labor supply is weak, while the influence of past labor supply levels is highly significant. Model assumptions and instrument validity are supported by appropriate diagnostic tests. Overall, the results indicate that the relationship between human capital and labor market outcomes is shaped not only by quantitative factors but also by structural and behavioral dynamics. Furthermore, the findings imply that internal constraints may still be present in the Schengen Area, despite its theoretical high mobility.