Fabrication of TI6AL4V spherical powders for additive manufacturing from recycled shavings
TI6AL4V talaşlarının geri dönüşümü ile eklemeli imalata uygun küresel tozların üretimi
- Tez No: 973332
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS EREN KALAY, PROF. DR. TAYFUR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Ti6Al4V alaşımı yüksek dayanç-ağırlık oranı, korozyon direnci ve iyi işlenebilirliği açısından havacılık endüstrisinde en fazla kullanılan alaşımlardan biridir. Fakat Ti6Al4V alaşımının yeniden eritilmesi için kullanılan prosesler (e.g. Vakum Arkla Yeniden Ergitme) yüksek sıcaklıklara çıkılması gerekliliğinden dolayı pahalıdır ve atık metallerin geri dönüştürülebilme oranı düşüktür. Titanyum alaşımlarının konvansiyonel üretim teknikleri de titanyumun düşük termal iletkenlik katsayısı ve oksijene olan kimyasal yatkınlığı açısından zorlayıcıdır. Bu nedenle, Ti6Al4V alaşımı kompleks şekilli parçaların kolaylıkla üretilebildiği ve ham malzeme olarak toz veya tel formunun kullanıldığı eklemeli imalat yöntemlerinde fazlasıyla tercih edilmektedir. Bu projede Ti6Al4V alaşımının konvansiyonel tarzda üretimi sonucu ortaya çıkan talaşlar, HDH metodu ile bir eklemeli imalat yöntemi olan toz yataklı ergitme için hammadde olarak kullanılabilecek ince ve küresel tozlar haline geri dönüştürülecektir. Ti6Al4V talaşları iki aşamalı bir geri dönüşüm sürecinden geçecektir. İlk aşamada talaşlar temizlendikten sonra düzensiz şekilli ince tozlar elde edebilmek amacıyla hidrürleme-öğütme-dehidrürleme uygulanacaktır. İkinci aşamada ise düzensiz şekilli tozlar termal plazma yöntemi kullanılarak küresel hale dönüştürülecektir. Amaç Ti6Al4V talaşlarının geri dönüşümü ile Grade 5 standardına uygun, boyutları maksimum 45 μm ve eklemeli imalatta kullanılabilecek tozlar üretebilmektir.
Özet (Çeviri)
Ti6Al4V alloy is one of the most widely used alloys in the aerospace industry due to its high strength-to-weight ratio, corrosion resistance and good processability. However, the utilization rate of its scrap is low since remelting of Ti6Al4V alloy is costly because of the necessity of providing high temperatures by processes such as Vacuum Arc Remelting (VAR) or Cold Heart Melting (CHM). Conventional manufacturing techniques of titanium are also challenging in terms of its poor thermal conductivity and chemical affinity to oxygen. Accordingly, Ti6Al4V alloy is highly preferred in Additive Manufacturing (AM) where complex shapes can be produced by using powder or wire form as the raw material. In this project, shavings of traditionally produced Ti6Al4V parts will be recycled to spherical fine powders which are suitable for Powder Bed Fusion (PBF) methods of additive manufacturing by using HDH technique. Ti6Al4V shavings will go through a two-step recycling process. In the first step, the scrap will first be cleaned, then hydrogenation-milling-dehydrogenation (HDH) will be applied to obtain fine irregular shaped Ti6Al4V powders. In the second step, irregular shaped powders are going to be spheroidized by using thermal plasma method. The aim is to obtain Grade 5 Ti6Al4V powders smaller than 45 μm which are recycled from Ti6Al4V shavings to use in additive manufacturing.