Fibromiyalji hastalarında aerobik ve direnç egzersizlerinin kalp hızı değişkenliği üzerine etkisi
The effect of aerobic and resistance exercises on heart rate variability in patients with fibromiyalgia
- Tez No: 973351
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN TIKIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Fibromiyalji Sendremo(FMS) yaygın kas iskelet sistemi ağrısı ile karakterize kronik bir hastalıktır.Yapılan araştırmalar sonucu bu hasta grubunda sempatik sinir sistemi hakimiyeti görülmüş ve bunun sonucunda ise HRV'de azalma saptamıştır. Bu çalışmadaki amacımız FMS tanılı hastalarda 2 farklı egzersiz türünün (aerobik egzersiz ve direnç egzersizi ) HRV'ye olan etkilerinin incelenmesidir. Çalışmaya katılmayı kabul eden 18-45 yaş aralığındaki FMS hastaları dışlama kriterlerine uygun olarak seçilip ardışık sıralı randomizasyon ile 15 er kişilik 3 grupta(aerobik egzersiz, direnç egzersizi ve kontrol) toplandı. Aerobik egzersiz grubundaki 2 kişi, direnç egzersiz grubundaki 3 kişi ulaşım sıkıntısı ve kişisel sebeplerden dolayı çalışmaya devam edemedi. Çalışma; aerobik egzersiz grubunda 13 hasta, direnç egzersiz grubunda 12 hasta, kontrol grunda ise 15 hasta ile tamamlandı. Çalışma öncesi ve sonrası tüm hastalar KPET, 24 saat ritim holter ile değerlendirildi. VKİ hesaplaması, 6 dakika yürüme testi yapıldı. VAS, FIQ, BDI, EBSS, IPAQ ile değerlendirildi. Aerobik egzersiz 8 hafta, haftada 3 gün olacak şekilde bisiklet ergometrisinde uygulandı. Program süresi 10 dakika ısınma, 30 dakika bisiklet ergometrisiyle aerobik egzersiz, 10 dakika soğuma olacak şekilde ayarlandı. Egzersiz öncesi ve 8 hafta program bitimi sonrası tüm hastalara KPET yapıldı. Aerobik egzersizin yoğunluğu KPET'te belirlenen peak iş yükü(watt) değerinin %60-70 şiddetine göre(orta yoğunluk) ayarlandı. Seanslardaki ana antreman sekmesinde bu yoğunluğa göre olması gereken kalp hızı aralığında aerobik egzersiz yaptırıldı. Her hafta sonunda hastaların egzersiz sırasındaki kalp hızlarına göre watt değerleri yaklaşık 5-10 birim arttırılarak orta yoğunluktaki egzersiz şiddetine devam edildi. Direnç egzersizleri, her kas grubu için bireyin bir tekrarla kaldırabileceği en yüksek ağırlık (1 RM) başlangıç değeri olarak belirlenmiştir. Egzersizler haftada üç gün, günde bir seans olacak şekilde uygulanmıştır. Her seansta, belirlenen 1 RM değerinin %50'si ile 10 tekrarlı üç set hâlinde yapılmıştır. Setler arasında ortalama iki dakikalık dinlenme aralıkları verilmiştir. Her hafta sonunda 1 RM yeniden değerlendirilmiş ve bir sonraki haftanın antrenman yükleri bu güncel değere göre düzenlenmiştir.8 haftalık egzersiz programı sonunda aerobik grupta 24 saatlik ritim holter değerlerindeki HRV parametrelerinde anlamlı iyileşme ve ortalama kalp hızında anlamlı azalma saptandı. HRV değerlerinde aerobik grupta, hem direnç hem kontrol grubuna göre anlamlı farklılık gözlendi. Direnç egzersizi ve kontrol grubunda ise anlamlı bir değişiklik gözlenmedi. KPET parametrelerinde olan FEV1, FVC, VO₂ peak, watt, HR Rest, HRR, değerlerinde aerobik grupta anlamlı iyileşme gözlendi. Gruplar arası anlamlı farklılık saptanmadı. VAS değerinde hem aerobik grupta hem direnç egzersizi grubunda kontrol grubuna göre belirgin azalma görüldü. FIQ ve BDI sonuçlarında hem aerobik grupta hem direnç grubunda belirgin iyileşme görüldü. Aerobik egzersiz grubunda IPAQ değerinde anlamlı artış görüldü. Diğer gruplarda anlamlı farklılık görülmedi. 6 dakika yürüme testinde hem aerobik egzersiz hem de direnç egzersizi grubunda anlamlı artma, VKİ değerinde aynı iki grupta anlamlı azalma görüldü. Sonuç olarak FMS hastalarında düzenli egzersizin, özellikle aerobik temelli antrenmanların, otonom sinir sistemi dengelemesi, kardiyorespiratuvar kapasitenin artırılması yaşam kalitesinin iyileştirilmesi ve ağrı şiddetinin azalması açısından etkili bir yöntem olduğunu göstermektedir. FMS yönetiminde farmakolojik tedavilere ek olarak, kişiye uygun şekilde planlanan aerobik egzersiz programlarının rutin tedavi yaklaşımlarına dahil edilmesi gerektiğini öneriyoruz. Direnç egzersizlerinin ise ağrı kontrolü ve depresyonun azaltılması amacıyla tedaviye destekleyici bir rol oynadığını düşünüyoruz. Daha geniş örneklemli, uzun süreli ve takip ölçümleri içeren çalışmalarla bu sonuçların doğrulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia syndrome (FMS) is a chronic condition characterized by widespread musculoskeletal pain. Previous research has demonstrated sympathetic nervous system predominance in this patient population, which has been associated with reduced heart rate variability (HRV) values (10). The present study aimed to investigate the effects of two different exercise modalities—aerobic and resistance training—on HRV parameters in patients with FMS. Participants aged 18–45 years who met the inclusion criteria were randomly allocated using sequential randomization into three groups of fifteen each: aerobic exercise, resistance exercise, and control. Two participants from the aerobic group and three from the resistance group discontinued due to transportation or personal reasons. The study was completed with 13 participants in the aerobic group, 12 in the resistance group, and 15 in the control group.Before and after the intervention, all participants underwent cardiopulmonary exercise testing (CPET) and 24-hour Holter monitoring for HRV assessment. In addition, body mass index (BMI) was calculated, and the 6-minute walk test (6MWT) was performed. Symptom severity and functional status were evaluated using VAS, FIQ, BDI, EBSS, and IPAQ scales. The aerobic exercise protocol was carried out on a cycle ergometer three times per week for eight weeks. Each session consisted of a 10-minute warm- up, 30 minutes of moderate-intensity cycling, and a 10-minute cool-down period. Exercise intensity was determined based on 60–70% of the peak workload (Watt) obtained during CPET, corresponding to moderate intensity. Participants exercised within the target heart rate range corresponding to this intensity. At the end of each week, workloads were progressively increased by approximately 5–10 Watts to maintain the same relative intensity.Resistance training was prescribed using the DeLorme method. The initial load for each muscle group was established as the individual's one-repetition maximum (1RM). Sessions were performed three times per week, consisting of three sets of 10 repetitions at 50% of the current 1RM, with two-minute rest intervals between sets. The 1RM value was reassessed weekly, and loads were adjusted accordingly for subsequent sessions.After the 8-week intervention, the aerobic group showed a significant improvement in HRV indices and a reduction in mean heart rate on 24-hour Holter monitoring. HRV parameters in the aerobic group differed significantly compared with both the resistance and control groups, whereas no significant changes were observed in the latter two.Regarding CPET outcomes, significant improvements were found in the aerobic group for FEV₁, FVC, VO₂peak, Watt output, resting heart rate (HRrest), and heart rate recovery (HRR) values, although between-group differences did not reach statistical significance.Both the aerobic and resistance groups demonstrated a notable reduction in VAS scores compared with the control group. Improvements in FIQ and BDI scores were also observed in both exercise groups, again without significant differences between them. The aerobic group additionally showed a significant increase in IPAQ scores, indicating enhanced physical activity levels, while no changes were detected in the other groups. In the 6-minute walk test, significant improvements were recorded in both the aerobic and resistance exercise groups, accompanied by a reduction in BMI within these groups. In conclusion, this study demonstrates that regular exercise—particularly aerobic-based training—is effective in improving autonomic balance, enhancing cardiopulmonary capacity, alleviating pain severity, and improving quality of life in individuals with FMS. Incorporating personalized aerobic exercise programs into routine treatment strategies may therefore be beneficial as an adjunct to pharmacological management. Resistance training, on the other hand, appears to play a supportive role, particularly in improving muscle strength, reducing pain, and mitigating depressive symptoms. Further large-scale, long-term studies with extended follow-up are warranted to confirm these findings.