Adalet Bakanlığı çalışanlarının mağdur ve suça sürüklenen çocuklara yönelik adli sosyal hizmet uygulamaları ile ilgili tutumları
Attitudes of Ministry of Justice employees regarding judicial social work practices for child victims and children dragged into crime
- Tez No: 973389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, Adalet Bakanlığı çalışanlarının mağdur ve suça sürüklenen çocuklara yönelik adli sosyal hizmet uygulamalarına dair tutumlarını ortaya koymaktadır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden betimleyici fenomenoloji deseni tercih edilmiştir. Araştırma, Afyonkarahisar ilinin Dinar ilçesinde yer alan Dinar Adliyesi'nde çalışan ve adli süreçte çocuklarla doğrudan teması bulunan 16 katılımcı (hâkim, savcı, zabıt kâtibi, mübaşir ve avukat) ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla, yüz yüze gerçekleştirilen yaklaşık 30 dakikalık görüşmelerle toplanmıştır. Görüşmelerin analizinde içerik analizi tekniği kullanılmış, veriler MAXQDA 2020 programı aracılığıyla kodlanmış ve ön görüşme süreci, beyanların alınması süreci, çocuğun yanında sosyal hizmet uzmanı bulundurulması süreci, sosyal inceleme raporları ve adli sosyal hizmet uygulamaları olarak 5 tema oluşturulmuştur. Araştırma bulgularına göre, genel olarak katılımcılar mağdur çocuklara yönelik adli sosyal hizmet uygulamalarını faydalı bulmakta ancak suça sürüklenen çocuklar açısından bu uygulamaların yeterince etkili ve gerekli olmadığı görüşündedir. Sonuç olarak, suça sürüklenen çocuklara yönelik sosyal hizmet temelli müdahalelerin güçlendirilmesi, mevzuat düzenlemelerinin yapılması ve sosyal hizmet uzmanı sayısının artırılması yönünde öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study explores the attitudes of Ministry of Justice employees toward forensic social work practices for child victims and those pushed into crime. A descriptive phenomenological design, a qualitative research method, was employed in the study. The study was conducted with 16 participants (a judge, prosecutor, court clerk, bailiff, and attorney) working at the Dinar Courthouse in the Dinar district of Afyonkarahisar province and who have direct contact with children during the judicial process. Data were collected through approximately 30-minute face-to-face interviews using a semi-structured interview form developed by the researcher. Content analysis was used in the analysis of the interviews, and the data were coded using the MAXQDA 2020 program. Five main themes were created: the preliminary interview process, the process of obtaining statements, the process of having a social worker present with the child, social investigation reports, and forensic social work practices. According to the research findings, participants generally find forensic social work practices for child victims beneficial, but they believe these practices are neither sufficiently effective nor necessary for children pushed into crime. As a result, recommendations were developed to strengthen social service-based interventions for children drawn into crime, to make legislative arrangements, and to increase the number of social workers.