DAG teleskobu ile ötegezegenlerin doğrudan görüntülenmesi üzerine bir öngörü çalışması
A feasibility study for direct imaging of exoplanets with DAG telescope
  1. Tez No: 973523
  2. Yazar: SEDA KAPTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN ALİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Doğu Anadolu Gözlemevi'nde kurulumu tamamlanmış olan 4 m'lik DAG Teleskobu, dünyada yalnızca birkaç teleskopta bulunan bir koronografla donatılmıştır. Doğrudan görüntüleme tekniği ile yapılacak gözlemler, teleskobun adaptif optik düzeltmesinin de katkısıyla yıldızların etrafında gezegen, kahverengi cüce veya yıldız bileşenlerinin belirlenmesine olanak tanıyacaktır. Bu çalışmada, bilinen ötegezegen sistemlerinden yörünge periyodu bir yıldan büyük olanlar için kontrast değerleri hesaplanmış ve DAG Teleskobu'nun kırınım sınırlı odağında çalışacak olan PLACID koronografıyla görüntülenebilecek sistemler belirlenmiştir. Hesaplamaların doğruluğu, literatürden derlenen doğrudan görüntülenmiş bir kontrol örneklemi ile test edilmiştir. Güvenilir ötegezegen veritabanlarından derlenen 685 sistemden 356'sı için gezegen/yıldız kontrast oranı hesaplanabilmiştir. Bu sistemlerden 21'inin DAG Teleskobu ile görüntülenebileceği belirlenmiş; diğer sistemler için de sıcaklık, görünür parlaklık ve kontrast değerlerini içeren, başka çalışmalarda kullanılabilecek referans bir veri seti oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The 4-meter DAG Telescope at the Eastern Anatolia Observatory is equipped with a coronagraph, a feature available on only a few telescopes worldwide. With the support of adaptive optics correction, the direct imaging technique will enable the detection of planets, brown dwarfs, and stellar companions. This study calculated contrast values for known exoplanet systems with orbital periods longer than one year and identified those that can be imaged with the PLACID coronagraph operating at the telescope's diffraction-limited focus. The calculations were verified using a control sample of directly imaged systems from the literature. Out of 685 systems from reliable exoplanet databases, contrast ratios were obtained for 356 systems. 21 of these are observable with the DAG Telescope. For the remaining systems, parameters such as temperature, apparent brightness, and contrast values were compiled into a reference dataset for future studies.