Mizofonisi olan bireylerde kişilik özelliklerinin ve duyusal hassasiyetin incelenmesi
An examination of personality traits and sensory sensitivity in individuals with misophonia
- Tez No: 973522
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT CAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
Özet
Mizofoni, halk arasında çoğunlukla çiğneme, dudak şapırdatma, nefes alma gibi belirli seslere karşı aşırı tepki gösterme olarak bilinmektedir. Tetikleyiciler olarak bilinen bu uyaranlar, hoş olmayan veya rahatsız edici olarak algılanmaktadır. Bu durum, diğer insanların çoğunda görülmeyen güçlü negatif tepkiler uyandırma eğilimindedir. Bu çalışma, mizofonisi olan bireylerin kişilik özellikleri ve duyusal hassasiyetlerinin etkilerini karşılaştırmalı olarak inceleme amacıyla yürütülmüştür. Bireysel farklılıklara odaklanarak mizofonisi olan bireylerin daha iyi anlaşılmasını, tedavi ve yönetim stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlaması amaçlanmıştır. Çalışmaya 18–65 yaş aralığında toplam 402 yetişkin birey katılmış; bunlardan 125'inde klinik olarak anlamlı düzeyde mizofoni saptanmıştır. Veri toplama araçları olarak Mizofoni Ölçeği, Beş Faktörlü Kişilik Ölçeği, Duyusal Hassasiyet Ölçekleri kullanılmıştır. Bu çalışma kapsamında kullanılan ölçekler, çevrimiçi bir platform üzerinden katılımcılara sunulmuştur. Elde edilen bulgularda, mizofoni varlığı olan bireylerde nevrotiklik puanlarının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek, uyumluluk puanlarının ise istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşük olduğu elde edilmiştir (p < 0.001). Bununla birlikte, mizofoni düzeyi ile nevrotiklik arasında pozitif (p < 0.01), uyumluluk arasında ise negatif yönde anlamlı ilişkiler belirlenmiştir (p < 0.01). Mizofoni şiddeti arttıkça görsel, işitsel ve somatik duyusal hassasiyet puanlarında da anlamlı artış gözlenmiştir (p < 0.001). Çoklu regresyon analizine göre mizofoni varlığı; görsel hassasiyet, işitsel hassasiyet ve nevrotiklik puanı yükseldikçe artmakta, uyumluluk puanı arttıkça ise azalmaktadır (p < 0.01). Mizofoninin özellikle yüksek nevrotiklik, düşük uyumluluk ve artmış işitselgörsel hassasiyetle ilişkili olduğunu göstermiştir. Mizofonisi olan bireylerin çevreyle ilişkilerinde yaşadıkları gerginlik ve uyumsuzluk, içsel kaygı ve hassasiyet düzeylerinin yüksek olmasına bağlanabilir. Bu durum, mizofonisi olan bireylerin çevresel uyaranlara karşı aşırı hassasiyet ve yoğun tepki göstermelerinin temel nedenlerinden biri olarak değerlendirilebilir. Mizofonide seçici dikkat, rahatsız edici işitsel uyaranlara odaklanırken, görsel uyaranların eşlik etmesi dikkat odağını güçlendirip tepkiselliği artırabilir. Mizofoninin çoklu duyusal hassasiyetle ilişkili olduğunu ortaya koymakta ve kişilik özelliklerinin bu yapıyı şekillendirmede etkili olabileceğini düşündürmektedir. Multidisipliner yaklaşımlar, tedavi başarısını ve yaşam kalitesini artırabilir.
Özet (Çeviri)
Misophonia is commonly defined as an exaggerated reaction to specific sounds such as chewing, lip smacking, or breathing. These stimuli, referred to as triggers, are perceived as unpleasant or disturbing. This phenomenon tends to provoke strong negative reactions that are uncommon in the general population. This study aimed to comparatively examine the impact of personality traits and sensory sensitivities in individuals with misophonia. This study has investigated individual differences to advance the conceptual understanding of misophonia and to inform the development of more efficacious treatment and management strategies. A total of 402 adult participants aged between 18 and 65 were included in the study, of whom 125 were identified as having clinically significant levels of misophonia. Data collection assessment tools comprised the Misophonia Questionnaire, the Big Five Personality Inventory, and the Sensory Sensitivity Scales. These assessment tools were administered to participants via an online platform. The findings were obtained that individuals with misophonia had significantly higher neuroticism scores and significantly lower agreeableness scores (p < 0.001). In addition, significant positive correlations were found between misophonia severity and neuroticism (p < 0.01), while significant negative correlations were observed with agreeableness (p < 0.01). As the severity of misophonia increased, significant increases were also observed in visual, auditory, and somatic sensory sensitivity scores (p < 0.001). Multiple regression analysis has shown that the presence of misophonia has been significantly associated with higher levels of visual and auditory sensory sensitivity, increased neuroticism scores, and lower agreeableness scores (p < 0.01). The results have demonstrated that misophonia is significantly associated with increased neuroticism, reduced agreeableness, and elevated auditory-visual sensitivity. The difficulties encountered by individuals with misophonia in adapting to their social environment may result from increased internal anxiety and sensitivity. This condition can be considered one of the primary reasons why individuals with misophonia display hypersensitivity and intense reactions to environmental stimuli. In misophonia, selective attention toward unpleasant auditory stimuli can be increased by accompanying visual stimuli, thereby enhancing attentional focus and increasing behavioural reactivity. It demonstrates that misophonia is associated with multisensory sensitivity and suggests that personality traits may play a role in this condition. Multidisciplinary approaches can enhance treatment efficacy and improve quality of life.