Polis memurlarının fiziksel aktivite düzeyleri ve sağlıklı beslenmeye yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of police officers' physical activity levels and attitudes towards healthy nutrition
  1. Tez No: 973557
  2. Yazar: OSMAN ERCAN ULAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞIHMEHMET YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı polis memurlarının fiziksel aktivite düzeylerini ve sağlıklı beslenmeye yönelik tutumlarını belirlemektir. Bu çalışma Malatya İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı görev yapan 260 polis memuru üzerinde yürütüldü. Veriler anket yolu ile araştırmacı tarafından toplandı. Fiziksel aktivite düzeyini belirlemek için“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu”(UFAA) kullanıldı. Sağlıklı beslenme tutumlarını belirlemek için“Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği”(SBİTÖ) kullanıldı. Beden kütle indeksi (BKİ), boy uzunluğu ve vücut ağırlığı formülü ile hesaplandı. Verilerin yorumlanmasında sayı, yüzde dağılımları, standart sapma, ortalama, t testi, varyans analizi (ANOVA), Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi ve korelasyon analizi kullanıldı. Sonuçlar %95 güven aralığında ve p<0,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirildi. Çalışma kapsamına alınan polislerin yaş ortalaması 38,19±6,73 yıldır. Polislerin %84,6'sı (n=220) erkek, %79,2'si (n=206) evli ve %97,3'ü (n=253) üniversite mezunudur. Polislerin ortalama hizmet süresi 13,98±6,64 yıl ve BKİ ortalaması 26,08±3,27 kg/m2 idi. BKİ sınıflamasına göre polislerin %51,5'inin (n=134) vücut ağırlığı normal sınırlardadır. UFAA sınıflamasına göre polis memurlarının %33'ünün (n=86) fiziksel aktivite düzeyi düşük, %48,5'inin (n=126) orta ve %18,5'inin (n=48) yüksek düzeyde idi. Fiziksel aktiviteye bağlı haftalık enerji tüketim ortalamaları 1713,16±1867,38 MET (bazal metabolik hız)-dk idi. Vücut ağırlığına göre toplam fiziksel aktivite düzeyleri benzer bulundu (p>0,05). Ancak vücut ağırlığına göre yürüme ve oturma süreleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p<0,05). Polislerin %12,7'sinin orta, %73,8'inin yüksek, %13,5'nin ideal düzeyde yüksek sağlıklı beslenmeye ilişkin tutuma sahip oldukları saptandı. Polislerin SBİTÖ puan ortalaması 73,59±9,51 idi ve sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum yüksek düzeyde idi. Polislerin UFAA puanları ile SBİTÖ puanları ve BKİ arasındaki korelasyon katsayıları incelendiğinde UFAA puanları ile BKİ değeri arasındaki ilişki anlamlı ve zıt yönlüdür (r= -0,155; p=0,012). UFAA puanları ile SBİTÖ puanları arasında anlamlı ve doğrusal bir ilişki saptandı (r=0,134; p=0,031). Bu çalışmanın sonuçlarına göre; polislerin fiziksel aktivite düzeylerinin orta ve sağlıklı beslenmeye yönelik tutumlarının yüksek olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the physical activity levels and attitudes towards healthy nutrition of police officers. This study was carried out on 260 police officers working at the Malatya Provincial Police Department. Data were collected by the interviewer with the questionnaire method. The“International Physical Activity Questionnaire Short Form”(IPAQ) was used to determine the level of physical activity. The“Attitude Scale for Healthy Nutrition”(ASHN) was used to determine healthy nutrition attitudes. Body mass index (BMI) was calculated with formula using height and weight. Number, percentage distribution, standard deviation, mean, t test, analysis of variance (ANOVA), Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test and correlation analysis were used in the interpretation of the data. The results were evaluated at a 95% confidence interval and the level of significance was accepted as <0.05. The mean age of the police officers was 38.19±6.73 years. 84.6% (n=220) of the police officers were male, 79.2% (n=206) were married, and 97.3% (n=253) were university graduates. The mean service period was 13.98±6.64 years. The mean BMI was 26.08±3.27 kg/m2. According to BMI, 51.5% (n=134) of the police officers had a normal body weight. According to IPAQ classification, 33% (n=86) of police officers had low physical activity level, 48.5% (n=126) had medium level and 18.5% (n=48) had high level. The weekly energy consumption averages due to physical activity were 1713.16±1867.38 MET (basal metabolic rate)-min. Total physical activity levels were found to be similar according to body weight (p>0.05). However, the difference between walking and sitting times according to body weight was statistically significant (p<0.05). It was determined that 12.7% of the police officers had a moderate, 73.8% a high, and 13.5% an ideally high attitude towards healthy nutrition. The mean ASHN score of police officers was 73.59±9.51 and their attitude towards healthy nutrition was high. When the correlation coefficients between the police officers' UFAA scores and ASHN scores and BMI were examined, the relationship between UFAA scores and BMI values was significant and in the opposite direction (r= -0.155; p=0.012). A significant and linear relationship was found between UFAA scores and ASHN scores (r=0.134; p=0.031). According to the results of this study, police officers had moderate physical activity levels and high attitudes towards healthy nutrition.