Seismic performance of bridge joints: Influence of gap distance on structural poundings
Köprü derzlerinin sismik performansı: Boşluk mesafesinin yapısal darbelere etkisi
- Tez No: 973586
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP CANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Komşu açıklıklar arasında düzgün bir derz boşluğu sağlanması, depremler sırasında yapısal bileşenler arasında çarpmaya yol açabilir ve çarpma, sismik olaylar sonrasında gözlemlenen hasarların başlıca nedenlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Yapılar arasındaki boşluk mesafesi, çarpma olasılığı üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Türkiye'de yakın zamanda meydana gelen ve 11 ili etkileyen büyük depremler sonrasında yapılan incelemelerde, her ne kadar köprü yıkılmaları yaşanmasa da, yapısal olmayan sismik hareketler için yetersiz tasarlanmış boşluk mesafeleri nedeniyle önemli hasarların meydana geldiği gözlemlenmiştir. Bu çalışma, köprü bileşenlerinde meydana gelen yapısal hasarları en aza indirmek amacıyla, deprem kaynaklı çarpmanın üzerindeki etkisini derz boşluğu mesafesine bağlı olarak incelemektedir. Çalışmada, Şubat 2023'te Türkiye'de meydana gelen depremlere ait yer hareketi kayıtları esas alınarak, SAP2000 analiz programında doğrusal olmayan zaman tanım alanında analizler gerçekleştirilmiştir. Analizler, 3 cm, 6 cm, 9 cm ve 12 cm olmak üzere dört farklı boşluk mesafesi için yapılmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, farklı boşluk mesafelerinde çarpma kuvvetlerinin nasıl değiştiğini gözlemlemek ve bu parametreler arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Yapılan analizler sonucunda, 20 farklı yer hareketi kaydı kullanılarak çarpmanın başladığı eşik PGA değerleri sırasıyla 3 cm, 6 cm, 9 cm ve 12 cm boşluk mesafeleri için 0.22 g, 0.24 g, 0.35 g ve 0.42 g olarak belirlenmiştir. Ayrıca, eşik PGV değerleri, çarpma olasılıkları ve boşlukta yer alan kolonlarda oluşan eksenel kuvvet, kesme kuvveti ve moment değerleri de her bir boşluk konfigürasyonu için değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Providing a uniform gap between adjacent spans of a bridge can lead to pounding between structural components during earthquakes, and pounding is considered one of the primary causes of damage observed after seismic events. The gap distance between structures has a direct influence on the likelihood of pounding. Following the recent major earthquakes in Türkiye, which affected 11 provinces, investigations revealed that although no bridge collapses occurred, significant damage was observed due to insufficiently designed gap distances for non-uniform seismic movements. This study investigates the effect of gap distance on seismic-induced pounding to minimize the resulting structural damage to bridge components. Nonlinear time history analyses were conducted using the SAP2000 analysis program, based on earthquake records from the earthquakes that occurred in Türkiye in February 2023, for four different gap distances: 3 cm, 6 cm, 9 cm, and 12 cm. The primary objective of this study is to observe how pounding forces vary with different gap distances and to reveal the relationship between these parameters. As a result of analyses conducted using 20 different ground motion records, the threshold PGA values corresponding to the onset of pounding were identified as 0.22 g, 0.24 g, 0.35 g, and 0.42 g for 3 cm, 6 cm, 9 cm, and 12 cm gap distances, respectively. In addition, the threshold PGV values, pounding probabilities, and axial force, shear force, and moment values in columns located at the gaps were also evaluated for each gap configuration.