Modelling and experimental validation of ultrasonic embossing process
Ultrasonik kabartma işleminin modellenmesi ve deneysel doğrulanması
  1. Tez No: 973616
  2. Yazar: TAWSIF MAHMOOD
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ENDER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
Özet
Ultrasonik kabartma, polimer yüzeylerde ince özelliklerin çevrim süresi ve enerji tüketimi azaltılarak kopyalanması için umut vadeden bir mikrofabrikasyon tekniğidir. Bu çalışma, ultrasonik kabartma işleminin sonlu elemanlar modellemesini ve deneysel incelemesini sunmaktadır. Polimetil metakrilat (PMMA) yüzeylerin kabartması sırasında titreşim, basınç, ısı üretimi ve polimer akışının birleşik etkilerini simüle etmek için Abaqus CAE'de kapsamlı bir çoklu fizik sonlu elemanlar modeli geliştirilmiştir. PMMA'da 1000 µm genişliğindeki kanalların kopyalanması, 3 bar statik basınç ve 30 kHz titreşimli horn frekansı altında modellenmiştir. Model, işlemin birleşik termo-mekanik etkilerini yakalarken özellik kopyalama doğruluğunu tahmin etmek için sıcaklığa bağlı malzeme özelliklerini ve gerçekçi işlem sınır koşullarını birleştirmiştir. Sonuçlar, kanal kesitlerinin görüntü işleme ve termal görüntüleme yoluyla deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Profil türevleri arasındaki 0,75'lik çapraz korelasyon değeri, kalıp boyutlarındaki belirsizlikler nedeniyle bazı uyumsuzluklar devam etse de kanal profilleri arasında iyi bir uyum olduğunu göstermektedir. Alt tabaka-kalıp ara yüzeyindeki son sıcaklık, deneylerde 201 °C'ye, modelde ise 213 °C'ye ulaşarak 12 °C'lik bir sıcaklık farkı oluşturdu. Bu fark, termal kameranın görüntü alma limitlerinden, PMMA'nın termal özelliklerindeki belirsizliklerden, arayüz sürtünmesinden, basitleştirilmiş sınır koşullarından ve emisivite değişimlerinden kaynaklanmaktadır. Modelin doğruluğu, mevcut literatürdeki prosesten etkilenen bölge (PAZ) verileriyle karşılaştırılarak da doğrulanmıştır. Kesitsel ve termal görüntüler, simülasyon tahminleriyle güçlü bir uyum göstererek, modelin kabartma sırasında polimerin termo-mekanik davranışını yakalama yeteneğini doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
Ultrasonic embossing is a promising microfabrication technique to replicate fine features on polymer substrates with reduced cycle time and energy consumption. This study presents a finite element modelling and experimental investigation of the ultrasonic embossing process. A comprehensive multiphysics finite element model was developed in Abaqus CAE to simulate the coupled effects of vibration, pressure, heat generation, and polymer flow during embossing of polymethyl methacrylate (PMMA) substrates. Replication of 1000 µm wide channels in PMMA was modelled under a static pressure of 3 bar and a vibrating horn frequency of 30 kHz. The model incorporated temperature-dependent material properties and realistic process boundary conditions to predict feature replication accuracy while capturing the coupled thermo-mechanical effects of the process. The results were compared to experimental results via image processing of channel cross sections and thermal imaging. A cross-correlation value of 0.75 between the profile derivatives indicates good agreement between the channel profiles, although some mismatch remains due to uncertainties in mold dimensions. The final temperature at the substrate-mold interface reached 201 °C in experiments and 213 °C in the model, giving a temperature difference of 12 °C. This difference arises from the thermal camera's acquisition limits, uncertainties in PMMA's thermal properties, interfacial friction, simplified boundary conditions, and emissivity variations. The accuracy of the model was also verified by comparing the process affected zone (PAZ) from the existing literature. Cross-sectional and thermal images showed strong agreement with simulation predictions, confirming the model's capability to capture the thermo-mechanical behavior of the polymer during embossing.