Dual encapsulation of gold nanorods and chemotherapy drugs into plga nanoparticles for combined cancer therapy
Kombine kanser tedavisi için altın nanoçubukların ve kemoterapi ilaçlarının plga nanopartiküllerine ikili enkapsülasyonu
- Tez No: 973630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU İYİSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Biyomühendislik, Polymer Science and Technology, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyomedikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nanomalzeme Bilim Dalı
Özet
Kanserin çok yönlü yapısı, etkili bir tedavi için genellikle birden fazla yaklaşımın birlikte kullanılmasını gerektirir. Bu çalışmada, altın nanoçubuklar (AuNR) ve doksorubisin (DOX) birlikte poli(laktik-ko-glikolik asit) (PLGA) nanoparçacıklarına enkapsüle edilerek geliştirilen çift işlevli bir nanoplatform sunulmuştur. Geliştirilen nanoparçacıkların ortalama çapı yaklaşık 246 nm'dir. Miniemülsiyon yöntemiyle hazırlanan formülasyon, dar bir boyut dağılımı (PDI ≤ 0.1), 32±4 µg/mL DOX yükleme miktarı ve %47 oranında AuNR enkapsülasyon verimi sağlamıştır. PLGA içine enkapsüle edilen AuNR'lerin yapısal bütünlüğü, şekli ve boylamsal yüzey plazmon rezonansı (LSPR) özellikleri 4°C'de 110 gün boyunca korunmuştur. Yakın kızılötesi (NIR) lazer (808 nm, 1W/cm2, 5 dakika) uygulaması sonucunda,nanoparçacıklar yaklaşık 25°C'lik bir sıcaklık artışı sağlamıştır. Bu sonuç, sistemin fototermal performansını koruduğunu göstermektedir. MCF-7 meme kanseri hücrelerinde yaplan MTT testi sonuçlarna göre, sitotoksisite büyük ölçüde DOX'un kemoterapötik etkisine bağlıdır. Fototermal etki ile anlamlı bir sinerji gözlemlenmemiştir. Çalışmada elde edilen veriler, AuNR'lerin PLGA içine yüklendiğinde plazmonik özelliklerini koruduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Due to its multifaceted nature, cancer often requires combination therapies for effective treatment. In this study, we report the development of a dual functional nanoplatform in which gold nanorods (AuNRs) and doxorubicin (DOX) are co encapsulated within poly(lactic coglycolic acid) (PLGA) nanoparticles (≈246 nm). The miniemulsion-based formulation produced nanoparticles with a narrow size distribution (PDI ≤ 0.1), a DOX loading of 32±4 µg/mL, and 47% AuNR encapsulation efficiency. AuNR encapsulated PLGA nanoparticles retained their structural integrity, shape, and longitudinal surface plasmon resonance (LSPR) properties during 110-day storage at 4 ◦C. Upon near-infrared laser irradiation (808 nm, 1W/cm2, 5 min), nanoparticles generated a temperature increase of approximately 25 ◦C, confirming preserved photothermal performance. 3-(4,5-Dimethylthiazol-2-yl)-2,5-Diphenyltetrazolium Bromide (MTT) assays in MCF-7 breast cancer cells revealed that cytotoxicity was primarily driven by the DOX payload, with no statistically significant synergy observed between chemotherapy and photothermal effects.