Optimal selection of technicians in field services of a white goods manufacturer
Beyaz eşya üreticisi firmanın yetkili servis teknisyenlerinin optimum seçimi
  1. Tez No: 973732
  2. Yazar: EGE ÖZDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KUBAN ALTINEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Saha hizmetleri yöneticileri, sınırlı kaynakların en iyi şekilde kullanılması için koordine edilmesi gereken, birbiriyle etkileşim halindeki birçok etmenden oluşan karmaşık bir sistemdir. Sonuç olarak, saha servis yöneticileri genellikle kârlılığı korurken yüksek kaliteli müşteri hizmeti sunmak gibi birbiriyle çelişen hedeflerle karşı karşıya kalırlar. Bu nedenle, bu tezin amacı, saha hizmetleri yönetiminin verimliliğini ve etkinliğini artırmak için gerçek yaşam etmenlerini içeren bir matematiksel optimizasyon modeli geliştirmektir. Saha hizmetleri yönetiminin temel ilkelerine dayalı olarak saha operasyonlarını desteklemek ve kârı işgücü ve satış kısıtlamaları altında enbüyüklemek amacıyla, bir karmaşık tamsayılı doğrusal programlama gösterimi geliştirilmiştir. Ayrıca, saha hizmetleri yöneticilerine değişen koşullar altında uygulanabilir bir eylem planı sunabilmek amacıyla iki alternatif senaryo tasarlanmıştır. Bu senaryolar; işlem hacmindeki artışlar ve müşterilere yeni ürünlerin sunulması gibi değişimleri göz önüne almakta olup, bu doğrultuda ilk bölümde sunulan matematiksel model söz konusu değişken koşulları yansıtacak şekilde yeniden yapılandırılmıştır. Model, teknisyen maliyetleri, şikayet oranları ve iş gücü kapasitesi gibi etmenleri göz önünde bulundurarak, kârı en üst düzeye çıkarmak için her beceri seviyesine atanacak optimum kurulum ve onarım teknisyeni sayısını belirler. Sonuçlara göre, model farklı beceri seviyelerindeki teknisyen sayısını montaj ve onarım için ayrı ayrı tahsis eder. Sonuçlar, montaj teknisyenlerinin daha yüksek gelir sağladığını, onarım teknisyenlerinin ise şikayet maliyetlerinin çoğunu karşıladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Field Service Management is a complex system composed of multiple interacting factors that must be coordinated to make the best use of limited resources. As a result, field service managers often face conflicting objectives, such as maintaining high-quality customer service while ensuring profitability. Thus, the aim of this thesis is to develop a mathematical optimization model that incorporates real-life factors to improve the efficiency and effectiveness of field service management. A mixed integer linear programming model is developed to assist field service operations based on key principles of field service management, with the goal of maximizing the profit under labor and sale restriction. Moreover, two alternative scenarios are developed to provide field service managers with a clear action plan under varying conditions. These scenarios consider dynamics such as increases in transaction volume and the introduction of new product to customers, and accordingly, the mathematical model presented in the first section is adapted to reflect these changes. The model determines the optimal number of installation and repair technicians assigned to each skill level to maximize profit, considering factors such as technician costs, complaint rates, and workforce capacity. According to the results, the model allocates the number of technicians at different skill levels for installation and repair separately. The results reveal that installation technicians contribute higher revenues, whereas repair technicians account for the majority of costs for complaint-related activities.