Kırşehir orojenik altın içerikli kayaların mineralojik, petrografik ve jeokimyasal özellikleri
Mineralogy, petrography and geochemical properties of Kırşehir orogenic gold bearing rocks
- Tez No: 973763
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KAĞAN KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, mineralojik, petrografik ve jeokimyasal çalışmalar ile arazi çalışmalarından elde edilen veriler topluca değerlendirilerek, Kırşehir ilinin güneybatısındaki Kalankaldı ve Sevdiğin köyleri civarında bulunan orojenik altın oluşumları hakkında incelemeler yapılmıştır. Bölgedeki litolojik birimler kuvars şist, muskovit şist, kuvarsit ve mermer bileşimli metamorfik kayaçlar ile siyenit bileşimli magmatik sokulumlarından oluşmaktadır. Kaya jeokimyası ve EPMA analiz sonuçlarına göre altın oluşumları kuvarsit kayaları içerisindeki kuvars minerallerinde tespit edildiği ve bu kayalarda faylanmaya bağlı olarak oluşan yapısal kontrollü kuvarsit kayaları olduğu belirlenmiştir. Jeokimyasal veriler, altın, kayaların bölgesel metamorfizması sırasında dehidrasyon süreçleriyle meydana gelen hidrotermal sıvılar içerisinde sülfür bileşikleri halinde taşınarak kuvarsların oluşumu sırasında elementsel olarak yerleştiği sonucuna varılmıştır. Hazırlanan bu tez çalışması sonucuna göre tüm kuvarsit ve ağırlıkça kuvars içerikli metamorfik kayalarda 0.67 ppm altın konsatrasyonunun varlığı Kırşehir bölgesinin umut verici bir orojenik altın ortamı olabileceğini ve benzer metamorfik kuşaklarda gelecekteki araştırmalara uygulanabilecek bir oluşum modeli de sunabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, comprehensive investigations have been conducted on orogenic gold mineralization occurrences in the vicinity of Kalankaldı and Sevdiğin villages, located southwest of Kırşehir Province, through the collective evaluation of data obtained from mineralogical, petrographical, and geochemical studies, in conjunction with field observations. The lithological units in the region comprise metamorphic rocks of quartz schist, muscovite schist, quartzite, and marble compositions, along with magmatic intrusions of syenitic composition. According to whole-rock geochemical and EPMA analytical results, gold mineralization has been identified within quartz minerals of quartzite rocks, and these rocks have been determined to be structurally controlled quartzites formed as a result of faulting processes. Geochemical data indicate that gold was transported within hydrothermal fluids as sulfur compounds during dehydration processes that occurred during regional metamorphism of the rocks, and was subsequently deposited in elemental form during quartz formation. Based on the results of this thesis study, the presence of 0.67 ppm gold concentration in all quartzites and quartz-rich metamorphic rocks suggests that the Kırşehir region may represent a promising orogenic gold environment and provides a genetic model that could be applicable to future investigations in similar metamorphic belts.