Mimari tasarım hatalarına bağlı deprem hasarlarının analizi: Niğde ili örneği
Analysis of earthquake damages due to architectural design errors: the case of Ni̇ğde province
  1. Tez No: 973930
  2. Yazar: YASİN GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA İNAN GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Türkiye, aktif bir deprem ülkesi olup sık sık yıkıcı depremlere maruz kalmaktadır. Söz konusu depremler, mevcut yapı stokunun zayıf yönlerini, afet yönetimindeki yetersizlikleri ve kentsel planlamada yapılan hataları açık bir şekilde ortaya koymuştur. Çalışmanın amacı, Türkiye'nin genel depremselliğini ve özelde Kahramanmaraş depremi sonrası Niğde ilinin sismik özelliklerini inceleyerek, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'nde tanımlanan yapı düzensizliklerini anlaşılır biçimde ortaya koymaktır. Çalışmada Niğde ilinde 4 adet betonarme bina incelenmiş ve birinin detaylı deprem analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; analizi yapılan binada burulma düzensizliği katsayısının X yönünde yapıda maksimum değeri 1,71, minimum değeri ise 1,21'dir.Yumuşak kat düzensizliği değeri ise maksimum 2,01, minimum değeri ise 0,12'dir. Burulma düzensizliğinin Y yönünde yapıda maksimum değeri 1,98 olup minimum değeri ise 1,48'dir. Y yönündeki yumuşak kat düzensizliği değeri ise maksimum 1,66, minimum değeri ise 0,15 dir. İncelenen binanın kat sayıları arttıkça değişen zayıf kat düzensizliği değerleri ise X yönünde maksimum değeri 1.38, Y yönünde maksimum değeri ise 1.54 değerindedir.
Özet (Çeviri)
Turkey is an active earthquake country and frequently subjected to devastating earthquakes. These earthquakes have clearly exposed the weaknesses of the existing building stock, the inadequacies in disaster management, and the errors in urban planning. The aim of this study is to examine Turkey's overall seismicity and, in particular, the seismic characteristics of Niğde Province following the Kahramanmaraş earthquake, and to clearly demonstrate the structural irregularities defined in the Turkish Building Earthquake Code. Four reinforced concrete buildings in Niğde Province were examined in this study, and a detailed seismic analysis was conducted for one of them. According to the findings, the torsional irregularity coefficient in the analyzed building in the X-direction was a maximum of 1.71 and a minimum of 1.21. The soft-story irregularity value was a maximum of 2.01 and a minimum of 0.12. The torsional irregularity in the Y-direction was a maximum of 1.98 and a minimum of 1.48. The soft story irregularity value in the Y direction is 1.66 at maximum and 0.15 at minimum. The soft story irregularity values, which change as the number of floors of the examined building increases, reach a maximum value of 1.38 in the X direction and a maximum value of 1.54 in the Y direction.