Innovative approach for analyzing thin/thick plates considering nonlinearity and plasticity with damage for various boundary conditions
Çeşitli uç koşullar ile ilgili hasarlı doğrusalsızlığı ve esnekliği dikkate alarak ince/kalın plakaların analizine ilişkin inovatif yaklaşım
  1. Tez No: 974030
  2. Yazar: MOHELDEEN HEJAZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAJAİ AL-ROUSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Bilim ve Teknoloji, Civil Engineering, Engineering Sciences, Science and Technology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Jordan Unıversıty Of Scıence And Technology
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Eğrilik ve ilişkili olduğu moment kavramı, fizik, kozınoloji, yapısal ve yerçekimi analizinde merkezi bir rol oynamaktadır. Galileo bükme deneyleri, Euler, Gauss ve Riemann uzamsal-eğrilik tespiti ve Einstein'ın uzay-zaman eğriliği olduğundan dolayı, eğriliğe yönelik doğal temelli fenomenolojik ve kavramsal inceleme derinlemesine araştırmayı engellemiştir. Maalesef, Euler'in bükülme analizindeki formülünün ve biharmonik plakalarda Germain-Lagrange'ın formülünün ardından daha yüksek eğrilik kavramlarının ve formüllerinin yapısal teoriye entegrasyonu geride kalınıştır. Kimin kavramları ve konvansiyonları temelinde katkı sağlanması, çeşitli yapısal sorunların üstesinden gelinmesini derinleştirmiştir. Ancak formüller-koordinatlar bağımlılığı, çeşitli koordinat sistemlerinde aynı geometrik problem için ve yine de oldukça büyük bir miktarda basitleştirici varsayımlarla birçok formülü meydana getirmiştir. Bu bağlamda, plakalar formülündeki Germain, Lagrange ve Poisson anlayışı böyle bir kriter sunmada başarısız olmuştur. Dolayısıyla,“genel (veya difeomorfizm) ortak değişkeye”sahip olan eğilme biharmoniklerinin doğal yasasının formülünü ortaya çıkarmada başarısız olmuştur. Sonuç olarak, yapısal teori ile yüzeylerin ve manifoldların eğrilik teorisi arasında geniş bir boşluk oluştu, çünkü ikinci husus, Einstein'ın izafiyeti yoluyla Riemann'ın fizik ve kozmolojiye katkısıyla başarıya ulaşımıştır. Bu boşluğun doldurulmasında, bu tez, koordinat bağımlı yorumların bir yenilemesi olarak yeni hidrostatik moment kavramını oluşturmuştur. Bu bağlamda, plaka bükme analizi, süreklilik mekaniği ve Cauchy tensor formüllerine göre eğrilik ve bükülme momentinin tensör bileşenleri açısından yorumlanmıştır. Bunu takiben, Cauchy tensör formüllerine dayalı olarak gerçek bir diferansiyel denklemler formülü ortaya çıkarılımıştır. Dolayısıyla, genel-kovaryant koordinatlardan bağımsız plakaların eğilme davranışları yasalarının formüllerini ortaya çıkarmaktadır. Bu tez, daha sonra, boyutsal bağımsız difeomorfizm kovaryant kısmi diferansiyel yasalarının ortaya çıkarılmasında bu tür teorik ve kavramsal kazanımın bir tanımında süreklilik mekaniğinin hem katı hem de akışkan bölümlerindeki çeşitli doğal ve yapısal problemleri ele almıştır. Ayrıca, betona doğrusal olmayan bir katkı yapılmıştır. Burada, 10 ila 140 MPa arasında değişen dereceler için beton elastikliğini temsil edebilen doğrusal olmayan beton elastik modül modellemesi geliştirilmiştir. Böylece, ultra yüksek mukavemetli betona kadar olan betonun sınıfları aralığı kapsanmaktadır ve belirli beton mukavemet sınıfları için geçerli olan birçok beton modelinin yerini almaktadır. Bunu, Young sabit modülünün doğrusal olmayan modülle değiştirilmesi yoluyla beton malzemesi ile ilgili doğrusal olmayan Hooke'un yasasının getirilmesi izlemiştir. Son olarak bu tez, dikdörtgen plakalarda sürekli tensör bileşenlerinin sonlu eleman hesaplamalı incelemesi ile sonuçlanmıştır. Hidrostatik anlayışla çeşitli uç koşullarının, dikdörtgen plakalar analizi ile ilgili yaklaşık bir formül getirilmektedir ve plakanın moment davranışı üzerinde malzeme özelliklerinin etkisine vurgu yapılarak sonuçlandırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Curvature and its associated monient concept play a central role in physics, cosmology, structural and gravitational analysis. Since Galileo bending experiments, Euler, Gauss and Riemann spatial-curvature establishment, and Einstein's spacetime-curvature, the natural-based phenomenological und conceptual investigation into curvature have ceased to immerge. Regretfully, the integration of higher curvature conceptions and formulations into the structural theory had been left-behind, following the adoption of Euler's formulation in buckling analysis, and Germain-Lagrange in plates biharmonics. On the bases of whom-concepts and conventions, ensuing contribution immerged tackling various structural problems. However, their formulations-coordinates dependence has resulted in many formulations for the same geometrical problem in various coordinate systems, and yet with an enormous amount of simplifying assumptions. In this regard, Germain, Lagrange and Poisson conception in plates formulation has failed to offer such criterion. Thus, has failed to reveal the formulation of the natural law of flexural bilharmonics, that possess the“general (or diffeomorphism) covariance”. Consequently, a wide gap has formed, between the structural theory, and the curvature theory of surfaces and manifolds, as the later had succeeded with Riemann contribution into physics and cosmology through Einstein's relativity. lo bridging this gap, this thesis has established the novel hydrostatic moment conception as a replacement of the coordinate-dependent interpretations. In this regard, plate bending analysis has been interpreted in terms of the tensor components of curvature and bending moment as per the continuum mechanics and Cauchy tensor formulations. Following which, a genuine differential equations formulation has been introduced based on Cauchy tensor formulations. Therefore, revealing the formulations of the general-covariant coordinates-independent laws of plates flexural behaviour. This thesis has then, tackled various natural and structural problems in both solid and fluid branches of the continuum mechanics in a description of such theoretical and conceptual attainment in uncovering the dimensional independent diffeomorphism covariant partial differential laws. Moreover, a nonlinear contribution to the concrete has been made. In which, nonlinear concrete elastic modulus modelling has been developed that is capable of representing concrete elasticity for grades ranging from 10 to 140 MPa. Thus, covering the grades range of concrete up to the ultra-high strength concrete, and replacing many concrete models that are valid for specific concrete strength grades. This has been followed by the introduction of the nonlinear Hooke's law for the concrete inaterial through the replacement of the Young constant modulus with the nonlinear modulus. Finally, this thesis concluded with the linite elenient computational investigation of the continuum tensors components in rectangular plates. Introducing an approximate formuletion for rectangular plates analysis of various boundary conditions, through the hydrostatic compon concluding with an emphasize on the effect of the material properties on plate's moment behaviour