Dielektrik malzemelerin frekans ve zaman açısından teorik ve deneysel analizi
Theoretical and experimental analysis of dielectric materials in terms of frequency and time
- Tez No: 929316
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN SELİM ŞEKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Kimya, Forensic Medicine, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışma, özellikle gelişmekte olan ülkelerde dolandırıcılık olasılığının yüksek olduğu çekler, evlilik cüzdanları, doğum ve ölüm kayıtları gibi belgelerin adli belge incelemesinde kritik öneme sahip dolma kalem mürekkeplerinin analizini ve karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, malzemenin dielektrik özelliklerinin kullanılması ele alınmıştır. Dielektrik sabitinin ölçümü, dolma kalem mürekkeplerini ayırt etmek için yeni ve kapsamlı bir yöntemdir. Bu amacı gerçekleştirmek için Türkiye'de ticari olarak kullanılan mavi renkli dolma kalem mürekkeplerinin dielektrik sabiti incelenmiş ve bu sayede mürekkeplerin ayırt edilebilirliği değerlendirilmiştir. Veriler, alternatif akım (AC), Fonksiyon Üreteci ve Osiloskop kullanılarak tasarlanıp kurulan bir deney düzeneği ile elde edilmiş ve her bir dolma kalem mürekkep numunesinin direnç değerleri ölçülmüştür. Ölçümler, oda sıcaklığında 1 Hz ile 3 MHz frekans aralığında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen direnç verileri kullanılarak dielektrik sabiti hesaplanmıştır. Sonuçları desteklemek amacıyla, aynı numuneler geleneksel yöntemlerden TLC ve UV-Vis ile de analiz edilmiştir. TLC analizlerinde yenilik olarak IA (görüntü analizi) uygulanmış ve PyCharm Community 2024.1.1 yazılımı kullanılarak kırmızı, yeşil ve mavi (RGB) yoğunluk profilleri üzerinden örnekler arasında ayrım yapılmıştır. Her iki yöntemle elde edilen sonuçlar birbiriyle uyum göstermiştir.Ayrıca UV-Vis ile elde edilen sonuçlarda kemometrik yaklaşım kullanılarak ayrım sağlandığı tespit edilmiştir. Bulgular, TLC-IA benzerlik oranları incelendiğinde, ortalama değerin %78 olduğu, UV-Vis sonucunda LDA ile ayrım sağlandığı ve son olarak en yeni yöntem olan dielektrik yöntemi ile numunelerin 2–2,5 MHz frekans aralığındaki dielektrik sabitlerine ve 0–1 MHz aralığındaki xvi kayıp faktörlerine göre ayırt edilebildiği saptanmıştır. Sonuç olarak, yeni bir yöntem olan dielektrik özelliklerin incelenmesi, elde edilen veriler doğrultusunda farklı dolma kalem mürekkeplerinin belirlenmesine olanak tanımaktadır. Çalışma sonucunda Dielektrik Sabitine yönelik elde edilen analiz sonuçlarının adli bilimler alanında kullanılmasına yönelik yeni bir bakış açısını kazandıracak derecede olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın Güçlü Yanları • Mevcut adli tekniklerden farklı, yeni bir alternatif akım (AC) devre yöntemi kullanılarak mürekkebin dielektrik özellikleri incelenmiştir. • Bu çalışma, mürekkep ayırt etme sürecinde dielektrik özellikleri geleneksel adli yaklaşımlarla karşılaştırmaktadır. • Elde edilen sonuçlar, dielektrik özelliklerin mürekkep türlerini ayırt edebildiğini ve böylece adli doğruluğu artırma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study seeks to examine and compare fountain pen inks, which are essential in forensic document inspection of items such as checks, marriage certificates, and birth and death records and are particularly susceptible to fraud in developing nations. This context addresses the dielectric characteristics of the substance. The assessment of dielectric constant is an innovative and thorough technique for differentiating fountain pen inks. To accomplish this objective, the dielectric constant of blue fountain pen inks commercially available in Turkey was analysed, hence assessing the inks' distinguishability. The results were acquired by an experimental configuration utilising alternating current (AC), a function generator, and an oscilloscope, with the resistance values of each fountain pen ink sample examined. The measurements were conducted at ambient temperature within the frequency range of 1 Hz to 3 MHz. The dielectric constant was determined using the acquired resistance values. To corroborate the findings, the identical samples were additionally examined using conventional techniques of TLC and UV-Vis. In a novel approach to TLC analyses, image analysis (IA) was utilised to segregate samples based on red, green, and blue (RGB) intensity profiles using PyCharm Community 2024.1.1 software. The outcomes derived from both strategies were congruent. Furthermore, it was ascertained that the separation was accomplished using a chemometric strategy based on the results acquired from UV-Vis analysis. Upon examining TLC-IA similarity rates, it was found that the average value was 78%. Separation was accomplished through LDA based on UV-Vis analysis. Furthermore, the latest technique, the dielectric method, enabled the differentiation of samples according to their xviii dielectric constants within the frequency range of 2–2.5 MHz and their loss factors within the 0–1 MHz range. The analysis of dielectric characteristics, a novel technique, facilitates the identification of various fountain pen inks based on the acquired data. The study concluded that the analytical results for the Dielectric Constant offer a novel perspective for application in forensic sciences. Highlights of the Study • A new alternating current (AC) circuit method, different from existing forensic techniques, was used to examine the dielectric properties of the ink. • This study compares the dielectric properties in the ink discrimination process with traditional forensic approaches. • The results show that dielectric properties can distinguish ink types and thus potentially increase forensic accuracy.