Mother's emotion socialization of adolescent children after paternal loss: A dyadic thematic analysis
Baba kaybı sonrasında annenin ergen çocuğuna yönelik duygu sosyalleştirmesi: Bir ikili tematik analizi çalışması
- Tez No: 974194
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAĞMUR AR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ted Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Söz konusu tez çalışması ergenlik döneminde yaşanan baba kaybının ardından annelerin duygu sosyalleştirmesini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda 5 anne-çocuk çifti ve toplam 10 katılımcı ile bireysel ve anne-çocuğun birlikte katıldıkları ortak görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen bilgiler ikili tematik analiz yöntemi ile incelenmiştir. Anne ve çocuk ile yapılan görüşmelerden oluşturulan temalar birbirleri ile karşılaştırılarak aynı konuda örtüşen içerikler yakınsak temaları, zıtlaşan içerek ise uzaksak temaları oluşturmuştur. Analiz sonucunda dört yakınsak tema oluştuğu görülmüştür: kaybı inkar ederek sakinliğini korumak, kaybı susturmak, kayıp sonrası ailedeki rol değişiklikleri ve kayıp sonrası huzursuzluk. Oluşan beş uzaksak tema ise şu şekildedir: kayıp hakkındaki sessizliğin nedeni, yasta kişisel öncelikler, kayıp sonrası endişeler, diğerinin yasına öfkelenme ve kayıp sürecinde beklentiler. Bulgular genel olarak ele alındığında annenin yas süreci ile ergenlerin duygularına olan yaklaşımlarının ne kadar yakından ilişkili olduğu ve duygu sosyalleştirme açısından kritik olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmıştır. Son olarak araştırmanın klinik uygulamalara nasıl yol gösterebileceği, sınırlılıkları ve gelecek araştırmalar için önerilere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the emotion socialization of mothers following the loss of their fathers during adolescence. Accordingly, individual interviews and joint interviews with 5 mother-child pairs and a total of 10 participants were conducted. The data obtained from the interviews were analyzed using a dyadic thematic analysis method. The themes emerged from the interviews with mothers and children were compared with each other, and the overlapping contents formed convergent themes, while the contrasting contents formed divergent themes. The analysis revealed four convergent themes: a purposeful denial of loss to maintain composure, silencing loss, role changes within the family after the loss, and restlessness in loss. The five divergent themes that emerged are as follows: the cause of silence about the loss, personal priorities in grief, concerns after loss, anger against other's grief, and expectations about loss. Considering the findings in general, it was observed that the mother's grief process and her approach to adolescents' emotions are closely related and critical in terms of emotional socialization. The findings were discussed considering the literature. Finally, the study's implications for clinical practice, its limitations, and suggestions for future research are discussed.