Emotion regulation strategies and emotional autobiographical memory performances in mother-child dyads: A longitudinal study
Anne-çocuk ikililerinde duygu düzenleme stratejileri ve duygu yüklü otobiyografik bellek performansları: Boylamsal bir çalışma
- Tez No: 974203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ŞAHİN ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı, anne-çocuk ikililerinde duygu düzenleme stratejileri ile duygu kodlaması içeren duygu yüklü otobiyografik bellek performanslarını Türkiye'de ulusal çaptaki bir örneklemde boylamsal olarak incelemektir. Duygu düzenleme yöntemleri ve duygusal olarak olumlu ve olumsuz anılardaki duygu ifadelerinin profillerinin çıkarılmasının hedeflendiği bu çalışma için 3. sınıftan 11. sınıfa kadar olan öğrenciler ve annelerinden bir yıl arayla iki kez veri toplanmıştır. Annelerin duygu düzenleme stratejilerinin çocuk ve ergenlerin üzüntü yönetimi becerileri ve anılarında kullandıkları duygu ifadelerinin sıklığı üzerindeki etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmanın verileri, TAÇEP adlı ulusal bir TÜBİTAK-1003 projesi kapsamında toplanmıştır. Her katılımcının olumlu ve olumsuz anısı taranıp kategorize edilmiştir. 2178 anne-çocuk çiftinden oluşan bir alt örneklem seçilmiş ve toplamda 12412 epizodik anı duygu kelimeleri bağlamında kodlanmıştır. Regresyon analizi sonuçlarına göre, annenin bastırma düzeyi ortaokul çocuklarının engelleme stratejisini kullanma düzeylerini pozitif yönde yordamıştır. Ayrıca, annelerin anılarında kullandıkları duygu ifadeleri, ortaokul ve lise öğrencilerinin anılarında kullandıkları duygu ifadelerini pozitif yönde yordamıştır. YEM analizi, annelerin yeniden değerlendirme düzeylerinin ortaokuldaki kız öğrencilerin duygu düzenleme ile başa çıkma becerileriyle pozitif yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, annenin bastırma düzeyi hem kendi hem de ortaokul düzeyindeki çocuklarının anılarındaki duygu ifadeleriyle negatif yönde ilişkili bulunmuştur. APIM analizine göre, annenin 1. zamandaki duygu ifade sıklığı hem kendi hem çocuğunun 2. zamandaki duygu ifade sıklığıyla pozitif yönde ilişkili bulunmuştur. Bulgular, annelerin duygu yönetiminin çocuklarının üzüntü yönetimi ve anılarında kullandığı duygu ifade sıklığı üzerinde anlamlı boylamsal bir etkisi olduğunu göstermektedir. Çalışmanın bu anlamda ilgili müdahale çalışmaları için kapsamlı bir çerçeve oluşturarak alana önemli katkılarda bulunduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis was to longitudinally examine the emotion regulation strategies and emotional autobiographical memory performances, including coded emotion references, in mother-child dyads from a nationwide sample in Türkiye. Aiming to create profiles of emotion regulation patterns and emotion expressions in emotionally positive and negative autobiographical memories, data were collected from 3rd to 11th grade students and their mothers twice, with a one-year interval. Mainly, it was designed to explore the influence of maternal emotion regulation on children and adolescents' sadness management skills and emotion word frequencies coded from their memories. The data was collected as part of a national TÜBİTAK-1003 project called TAÇEP. Each participant's positive and negative memories were screened and categorized. A subsample of 2178 mother-child dyads' 12412 episodic memories were coded for total and unique emotion words. Regression analysis revealed that mothers' suppression positively predicted children's inhibition in middle schoolers. Also, mothers' emotion references positively predicted children's emotion references for middle and high schoolers. SEM analysis revealed that mothers' reappraisal was positively associated with middle school girls' regulation coping. Also, mothers' suppression was negatively associated with their own and children's emotion references, especially for middle schoolers. According to APIM, mothers' time-1 emotion word references were positively associated with their own and children's time-2 emotion word references. The findings suggested a significant longitudinal maternal influence on children's sadness management strategies as well as their emotion word frequencies in their memories and substantially contributed to the field by providing a foundation for related intervention studies.