Investigating the impact of new product development and international marketing strategy on the export performance of manufacturing and industrial companies, considering the mediating role of innovation capacity
Üretim ve sanayi şirketlerinin ihracat performansı üzerinde yeni ürün geliştirme ve uluslararası pazarlama stratejisinin etkisinin, yenilik kapasitesinin aracılık rolü dikkate alınarak incelenmesi
- Tez No: 974204
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, İşletme, International Trade, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, üretim ve sanayi firmalarının ihracat performansı üzerinde yeni ürün geliştirme ve uluslararası pazarlama stratejilerinin etkisini, özellikle yenilik kapasitesinin aracılık rolüne vurgu yaparak incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, tanımlayıcı-tarama (descriptive-survey) yöntemini benimsemiş olup, birincil veri toplama aracı olarak yapılandırılmış anket formu kullanılmıştır. Anketler, belirlenen örneklem grubu içerisinde yer alan katılımcılara uygulanmıştır. Araştırmanın istatistiksel evrenini, Tahran şehrinde uluslararası ticari faaliyetlerde bulunan şirketler oluşturmaktadır. Morgan örneklem tablosuna göre, örneklem büyüklüğü 117 kişi olarak belirlenmiştir. Veri analizi sürecinde, araştırma hipotezlerini test etmek amacıyla çıkarımsal istatistiksel teknikler kullanılmış; katılımcıların genel özelliklerini ortaya koymak için ise betimsel istatistikler uygulanmıştır. Hipotezler SPSS ve SmartPLS yazılımları kullanılarak test edilmiş ve analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, pazarlama yöneticilerinin piyasa odaklı bir yaklaşım benimseyerek uzun vadeli stratejik planlamayı, kısa vadeli operasyonel girişimlerle entegre etmeleri gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu entegrasyon; ürün, fiyatlandırma, tutundurma ve dağıtım unsurlarının tümünde gerçekleştirilmelidir. Stratejik öneriler arasında; tüketicilerin fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarına uygun yeni ürünlerin geliştirilmesi, esnek fiyatlandırma politikalarının uygulanması, uzun vadeli ve sürdürülebilir müşteri ilişkilerini hedefleyen tanıtım kampanyalarının tasarlanması ve müşteri taleplerini karşılayacak şekilde etkili dağıtım planlamasının yapılması yer almaktadır. Buna ek olarak; yeni ürün geliştirme, marka yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi, tedarik zinciri koordinasyonu ve kaliteli kaynak yönetimi gibi alanlarda önemli fonksiyonlar arası yetkinlikler tespit edilmiştir. Bu boyutlar, pazarlama yöneticilerinin çeşitli taktiksel ve fonksiyonlar arası yetenekleri kullanarak işletme performansının farklı yönlerini geliştirmelerini sağlayan geniş ve kritik yeterlilikleri temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of new product development and international marketing strategies on the export performance of manufacturing and industrial firms, with particular emphasis on the mediating role of innovation capacity. The research adopts a descriptive-survey methodology, utilizing a structured questionnaire as the primary data collection instrument, distributed among a selected sample. The statistical population comprises companies engaged in international trade activities within the city of Tehran. Based on the Morgan sampling table, a sample size of 117 respondents was determined. Data analysis involved the use of inferential statistical techniques to test the research hypotheses, while descriptive statistics were applied to present the general characteristics of the respondents. The hypotheses were tested and analyzed using SPSS and SmartPLS software. Findings reveal that marketing managers should adopt a market-oriented approach, integrating long- term strategic planning with short-term operational initiatives across the elements of product, pricing, promotion, and distribution. Strategic recommendations include the development of new products tailored to the physical and psychological needs of consumers, implementation of flexible pricing policies, design of promotional campaigns aimed at establishing long-term and sustainable customer relationships, and effective distribution planning to meet customer requirements. Additionally, key cross-functional capabilities were identified in areas such as new product development, brand management, customer relationship management, supply chain coordination, and quality resource management. These dimensions represent broad and critical competencies through which marketing managers can enhance various facets of business performance by leveraging a diverse array of tactical, cross-functional capabilities.