Çocuklarda gelişimsel kalça displazisinde asetabulumun ultrasonografik ve radyografik gelişimi arasındaki ilişkinin araştırılması: Retrospektif çalışma
Investigation of the relationship between ultrasonographic development criteria and radiographic development of the acetabulum in developmental hip dysplasia in children: A retrospective study
  1. Tez No: 974336
  2. Yazar: İSMET VAROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BARTU SARISÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, doğumdan sonraki ilk 6 ay içinde ultrasonografi (USG) ile gelişimsel kalça displazisi (GKD) saptanan kalçalarda röntgenografik olarak displazinin düzelme oranını, USG'deki matürasyon ile zamansal ilişkisini ve etkileyen faktörleri araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Doğumdan sonra ilk 6 ayda Graf yöntemi ile değerlendirilerek displazi saptanan 74 hastanın 111 kalçası retrospektif olarak incelendi. Röntgenografide displazi varlığının araştırılması için ön-arka pelvis radyografilerinde asetabuler indeks (Ai) açıları ölçüldü. Displazinin ultrasonografik ve röntgenografik düzelmesinin eş zamanlı olup olmadığı ve bu konuda ilk Graf tipi, ultrasonografik olgunlaşmanın süresi, hasta yaşı, tedavi varlığı ve demografik değişkenlerin etkileri araştırıldı. Bulgular: Ultrasonografik olarak matürasyonunu tamamlayan 84 kalçanın 53'ü eş zamanlı ön-arka pelvis röntgenografisinde de normaldi. Geriye kalan 31 kalçada rezidüel asetabular displazi (RAD) vardı. Cinsiyet, ultrasonografik matürasyon süresi ve hasta yaşı USG ile birlikte röntgenografik olarak displazi düzelmesinde etkili bulundu (p<0,05). İlk Graf tipi, tedavi varlığı ve diğer demografik değişkenlerin bir etkisinin olmadığı saptandı. Sonuç: Yenidoğan ve erken bebeklik döneminde USG ile displazi saptanan kalçalarda röntgenografik olarak displazinin düzelmesi her zaman ultrasonografik matürasyon ile birlikte olmamaktadır. Bu nedenle konservatif yöntemlerle tedavi edilerek ultrasonografik matürasyonu tamamlanan kalçalarda tedavinin bırakılma zamanı ve şekli tartışmalıdır. Ultrasonografik olarak normale dönen kalçalarda röntgenografik olarak displazi takibinin devam etmesi uygundur. USG ile kalça değerlendirme yaşını geçiren çocuklarda röntgenografik değerlendirmenin hangi sıklıkta ve ne zamana kadar yapılması gerektiği ile ilgili kabul gören bir algoritma olmaması nedeniyle GKD tanısı almış olguların takibinde kişiselleştirilmiş yaklaşımlar geçerli olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the radiographic resolution rate of dysplasia, the temporal relationship with ultrasonographic (USG) maturation, and the influencing factors in hips diagnosed with Developmental Hip Dysplasia (DDH) by ultrasonography within the first 6 months after birth. Materials and Methods: 111 hips of 74 patients who were diagnosed with dysplasia using the Graf method in the first 6 months after birth were retrospectively analyzed. To assess the presence of dysplasia on radiographs, acetabular index (Ai) angles were measured on anteroposterior pelvic radiographs. Whether the resolution of dysplasia occurred simultaneously on ultrasonography and radiography was examined, along with the effects of initial Graf type, duration of ultrasonographic maturation, patient age, presence of treatment, and demographic variables. Results: Of the 84 hips that completed ultrasonographic maturation, 53 were also normal on simultaneous anteroposterior pelvic radiographs. The remaining 31 hips had residual acetabular dysplasia (RAD). Sex, duration of ultrasonographic maturation, and patient age were found to influence the concurrent radiographic resolution of dysplasia with USG maturation (p<0.05). Initial Graf type, treatment status, and other demographic variables had no significant effect. Conclusion: In newborns and infants diagnosed with dysplasia by USG, radiographic resolution does not always coincide with ultrasonographic maturation. Therefore, in hips treated conservatively that have completed ultrasonographic maturation, the optimal timing and method for discontinuing treatment remain debatable. Continued radiographic follow-up is appropriate in hips that return to normal on ultrasonography. Due to the lack of a widely accepted algorithm regarding the frequency and duration of radiographic evaluation in children beyond the USG assessment age, individualized follow-up approaches are recommended for patients diagnosed with DDH.