Geçmişten günümüze ulusal ve uluslararası Almanca ders kitaplarında teknolojiye yönelik neolojizimlerin morfolojisi
The morphological index of technology-related neologisms in national and international German textbooks from past to present
- Tez No: 974453
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Neolojizmler yaratıcı ve dikkat çekici özelliklere sahip olmaları sebebiyle günlük hayatta sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Yabancı dil eğitiminde kelime eğitimi önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle günlük hayatta benimsenen yeni kelimelerin yabancı dil eğitiminde gerek ulusal gerekse uluslararası kitaplarda yer verilmesiyle yabancı dil öğrenen kişilerin günceli takip etmesi sağlanabilir. Neolojizm ile ilgili Almanca dilinde yapılmış birçok çalışma mevcut iken özellikle teknoloji kaynaklı ortaya çıkan neolojizmlere ilişkin daha az araştırma verisi bulunmaktadır. Çalışmanın amacı geçmişten günümüze ulusal ve uluslararası Almanca ders kitaplarında teknolojiye yönelik neolojizmlerin morfolojisini saptamaktır. Bunun için 1950-2020 yılları arasında yayınlanan ve özellikle teknoloji alanındaki dünyada önemli gelişmelerin yer aldığı Alman ve Türk gazete manşetleri ve haber metinleri seçilerek ele alınmıştır. Alman ve Türk gazetelerinin onar yıllık periyodlarla taranması günün sosyolojik koşullarının dile yansımasını ve neolojizmin oluşum evrelerinin izlenebilir olmasına olanak sağlamıştır. Çalışmada 1950-2020 yılları arasında teknoloji bağlamında neolojizmlerin oluşum evrelerinin nasıl gerçekleştiği sorusuna ve çeşitli yöntemler kullanılarak yazılmış Almanca eğitiminde kullanılan ulusal ve uluslararası ders kitaplarında yer alan teknoloji bağlamında neolojizmlerin ne olduğu araştırma sorusuna cevap aranmıştır. Bulgulanan neolojizmler yüzdelik dilimler ile ifade edilmiştir. Tespit edilen teknoloji kökenli neolojizmler oluşum şekillerine göre incelendiğinde ulusal basımlı Almanca ders kitaplarında en fazla yüzdeliğe sahip %76 oranında Basit Sözcük, uluslararası basımlı Almanca ders kitapları incelendiğinde ise en fazla yüzdeliğe sahip %84 ile Birleşik Sözcük oluştuğu belirlenmiştir. Sonuç olarak Almanca eğitiminde kullanılan ulusal ve uluslararası basımlı ders kitaplarının 1950-2020 aralığını kapsayan zaman diliminde teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri yansıttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this doctoral thesis which consists of two main parts, theoretical and experimental, is the formation of neologisms from the past to the present and the morphological indexing of technology-related neologisms in national and international German textbooks. In this context, randomly selected neologisms in the context of technology from newspaper texts in national and international German language teaching textbooks written according to different language teaching methods published between 1950-2020 were analyzed morphologically. The theoretical section of the thesis includes German and Turkish newspaper headlines and news texts published between 1950-2020 and randomly selected from these years, which include important developments in the world, especially in the field of technology. Scanning German and Turkish newspapers in ten-year periods has enabled the reflection of the sociological conditions of the day on the language and the observation of the formation stages of neologisms. In the experimental part of the thesis, answers were sought to the questions such as how neologisms in the context of technology went through their formation stages between 1950-2020 and whether there is any difference between the neologisms in the context of technology in international textbooks used in German education and the neologisms in the context of technology in national textbooks. Neologisms were analyzed with both qualitative and quantitative methods. When the identified technology-based neologisms were examined according to their formation methods, it was determined that“Simple Words”with the highest percentage rate of 76% in nationally published German textbooks and“Compound Words”with the highest percentage rate of 84% in internationally published German textbooks were formed. National and internationally published German textbooks were analyzed in terms of including technology-based neologisms, and in this regard, a total of 97 technology-based neologisms were identified from nationally published German textbooks and 190 technology-based neologisms were identified from internationally published German textbooks.