Yûsuf b. Güvendik'in Keşfü'l-Esrâr fi'l-Kırâat isimli eserinin tahkik, tahlil ve tercümesi
Critical edition, analysis and translation of the work Kashf al-Asrār fī al-Qirāʾat by Yûsuf b. Güvendik
  1. Tez No: 974454
  2. Yazar: MÜCAHİT ABDULLAH ERTUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Osmanlı dönemi Kırâat âlimlerinden Ayasofya Camii imamı Yûsuf b. Güvendik'e nispet edilen Keşfü'l-Esrâr fi'l-Kırâat adlı risale ele alınmıştır. Tez, giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, tezin amacı, kapsamı, kullanılan yöntem ve başvurulan kaynaklar hakkında bilgi verilmiş, mevcut literatür çerçevesinde çalışmanın ilmî açıdan dayanakları ortaya konmuştur. Bununla birlikte bu bölümde Yûsuf b. Güvendik'in hayatı, yaşadığı dönem, ilmî şahsiyeti ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde ise çalışmamızın temelini oluşturan eserin içeriğiyle doğrudan ilişkili olan Resmü'l-Mushaf konusu ele alınmış; Kur'ân-ı Kerîm'in mushaflaşma süreci, Kırâat-resm ilişkisi ve yedi harf meselesi gibi başlıklar altında konuya dair genel bir çerçeve sunulmuştur. Çalışmamızın İkinci bölümde ise Keşfü'l-Esrâr fi'l-Kırâat adlı eserin tahlili yapılarak eserin ismi, müellifine nispeti, içeriği ve tespit edilen nüshaları hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Aynı bölümde tahkik edilen metinde izlenen yöntem açıklanmıştır. Son olarak üçüncü bölümde, eserin orijinal nüshalarına sadık kalınarak ilmî tahkik kurallarına uygun şekilde hazırlanmış tahkikli metin ve eserin tercümesi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the treatise titled Kashf al-Asrār fī al-Qirāʾat, attributed to Yûsuf b. Güvendik, one of the Qirāʾat scholars of the Ottoman period and the imam of the Ayasofya Mosque, is examined. The thesis consists of an introduction and three main chapters. In the introduction, information is given about the aim, scope, methodology, and sources of the thesis, and the scientific foundations of the study are presented within the framework of the existing literature. Additionally, this section includes information about Yûsuf b. Güvendik's life, the period in which he lived, his scholarly personality, and his works. In the first chapter, the subject of rasm al-mushaf, which is directly related to the content of the work forming the basis of our study, is addressed; a general framework is presented on topics such as the codification process of the Qur'an, the relationship between qirāʾāt and rasm, and the issue of the seven aḥruf. In the second chapter of our study, the treatise Kashf al-Asrār fī al-Qirāʾat is analyzed, and detailed information is given about the title of the work, its attribution to the author, its content, and the identified manuscript copies. The methodology followed in the critical edition of the text is also explained in the same chapter. Finally, in the third chapter, a critically edited version of the text, prepared in accordance with scholarly editing principles and faithful to the original manuscripts, along with the translation of the work, is presented.