2020-2023 yılları arasında N.E.Ü. Tıp Fakültesi Adli Tıp Polikliniği'ne adli rapor tanzimi için başvuran batın bölgesi travmalı olguların adli tıp açısından retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective examination of cases with abdomen region trauma who applied to NEU Faculty of Medicine Forensic Medicine Polyclinic for forensic report between 2020-2023 in terms of forensic medicine
- Tez No: 974483
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve amaç: Çalışmamızda; batın bölgesi yaralanmalarının adli tıp açısından bütüncül bir yaklaşımla incelenerek adli olgular konusunda kamu yararına çalışan kişi ve kurumlara katkı sağlanması amaçlandı. Gereç ve yöntem: Bu çalışma verileri, adli makamlar tarafından 01.01.2020 – 01.01.2023 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalına batın bölgesi yaralanması sonucu adli rapor düzenlenmesi için yönlendirilmiş 166 olgunun ENLİL (hastane otomasyon sistemi) sistemlerinden ile Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Polikliniği arşivi faydalanılarak geriye dönük olarak değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS (Statistical PackageforSocialSciences) 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamız 166 olguyu değerlendirmiştir. Olguların %51,8'inde (n=86) yaşamı tehlikeye sokacak bir durum olduğu; %48,2'sinde (n=80) yaşamı tehlikeye sokacak bir durum olmadığı tespit edilirken, Erkek olgularda yaşamı tehlikeye sokan durum varlığı kadın olgulara göre anlamlı düzeyde yüksek tespit edilmiştir (p=0,017). Sonuç: Batın bölgesi, anatomik olarak karaciğer, dalak, ince barsak, kolon, mide, pankreas v.b. bir çok iç organ, başta abdominal aorta ve dalları gibi ana damarlar, pelvik kemikler ve medulla spinalis gibi hayati yapı ve organları içermektedir. Bu açıdan batın travmalı olguların yapılan muayenelerinde gerek geçici gerekse kati rapor tanzimi açısından daha özenli ve dikkatli davranılması gerektiği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction and objectives: Our study aimed to contribute to individuals and institutions working for the public good by examining abdominal injuries from a holistic forensic medical perspective. Materials and methods: This study retrospectively analyzed data from 166 cases referred by judicial authorities to the Department of Forensic Medicine at Necmettin Erbakan University Hospital for forensic reports resulting from abdominal injuries between January 1, 2020, and January 1, 2023, using ENLİL (Hospital Automation System) systems and the archives of the Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine Forensic Medicine Outpatient Clinic. The data obtained in the study were analyzed in a computer environment using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 25.0. Findings: Our study evaluated 166 cases. While 51.8% (n=86) of the cases were found to have a life-threatening condition and 48.2% (n=80) were found to have no life-threatening condition, the presence of life-threatening conditions was significantly higher in male cases than in female cases (p=0.017). Conclusion: Anatomically, the abdominal region contains vital structures and organs such as the liver, spleen, small intestine, colon, stomach, pancreas, and many other internal organs, as well as major vessels such as the abdominal aorta and its branches, the pelvic bones, and the spinal cord. Therefore, it is thought that more care and attention should be paid to the examination of abdominal trauma cases, both in terms of provisional and definitive reports.