Infrared small target detection with yolo: Performance analysis and optimization
Yolo ile kızılötesi küçük hedef tespiti: Performans analizi ve optimizasyonu
  1. Tez No: 974549
  2. Yazar: ABDULKARIM ATRASH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR UĞUR, ASSOC. PROF. DR. ŞEYDA ERTEKİN BOLELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilimsel Hesaplama Ana Bilim Dalı
Özet
Kızılötesi Küçük Hedef Tespiti (IRSTD), savunma ve gözetim alanlarında kritik uy- gulamalara sahip zorlu bir problemdir. Bu problem, karmaşık kızılötesi sahnelerde çok küçük, düşük kontrastlı hedeflerin tespitini içerir. Tek kare IRSTD (SIRST), yal- nızca tek bir giriş karesinden çıkarılan mekansal özelliklere dayanan algoritmalar sı- nıfını ifade eder. Öğrenmeye dayalı SIRST yöntemleri, IRSTD problemini çözmek için sinir ağı mimarilerinden yararlanır. Bu yöntemler tasarım açısından basit olsa da, gerçek dünya senaryolarında uygulanabilirliklerini sınırlayan çeşitli zorluklarla karşılaşırlar. Bu zorluklara yanıt olarak tez, yenilikçi çözümler araştırmakta ve sun- maktadır. Öncelikle temel model seçimimizi desteklemek amacıyla en son teknoloji YOLO algoritmalarının bir değerlendirme çalışmasını gerçekleştirdik. Bu temel üze- rine inşa ederek, IRSTD'deki kritik zorlukları ele almak üzere yakın zamanda tanıtı- lan YOLOv12n mimarisi temelinde birleşik bir çerçeve olan TY-RIST'i öneriyoruz. Dört kıyaslama veri setinde ve 20 farklı model üzerinde yapılan deneyler, son tek- noloji performansı göstermektedir. Beşinci bir veri setinde yapılan çapraz veri seti doğrulaması ise yöntemimizin güçlü genelleme yeteneğini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Infrared Small Target Detection (IRSTD) is a challenging problem with critical applications in defense and surveillance. It involves detecting tiny, low-contrast targets in cluttered infrared scenes. Single-frame IRSTD (SIRST) refers to a class of algorithms that rely solely on spatial features extracted from a single input frame. Learning-based SIRST methods leverage neural network architectures to address the IRSTD problem. Although these methods are relatively straightforward to design, they face several challenges that limit their applicability in real-world scenarios. In response to these challenges, this thesis investigates and presents innovative solutions. We first conduct an evaluation study of state-of-the-art YOLO algorithms to motivate the selection of our baseline model. Building upon this baseline, we propose TY-RIST, a unified framework based on the recently introduced YOLOv12n architecture, designed to address several critical challenges in the field of IRSTD. Extensive experiments on four benchmarks and across 20 different models demonstrate state-of-the-art performance. Cross-dataset validation on a fifth unseen dataset further confirms the strong generalization capability of our method.