Transformation of political islam in Turkey: A comparative study of the welfare party and the justice and development party
Türkiye'de siyasal islam'ın dönüşümü: Refah Partisi ve Ak Parti karşılaştırması
  1. Tez No: 974552
  2. Yazar: OSMAN ÜLKER
  3. Danışmanlar: DR. MICHAEL HOELZL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The Unıversıty Of Manchester
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de siyasal İslam, son onyıllarda önemli dönüşümler geçirmiştir. Türkiye'deki dindar kesim, yeni bir demokratik anayasa talep etmeye ve AB uyum sürecinin ilerletilmesini istemeye başlamıştır. İslamcıların izlediği bu yol,“Müslüman demokrasi”olarak adlandırılmıştır. Siyasal İslamın bu yeni yorumuna kamuoyu tarafından da destek verilmiştir. Muhafazakâr demokrat kimliğiyle Ak Parti, son yirmi yılda iktidarını sürdürmeyi başarmıştır. Bununla birlikte, Türkiye'de siyasal İslamın evrimini anlamak için daha derine inmek gerekmektedir. Bu nedenle, bu makale AK Parti ile bir zamanlar içinden çıktığı Refah Partisi arasında karşılaştırmalı bir çalışma yürütmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, her iki partinin siyasi kimliğini, dış politikasını ve ekonomi politikasını incelemektedir. Bu karşılaştırmalı analiz sayesinde, siyasal İslamın son onyıllarda nasıl ve neden değiştiğini daha iyi anlayabileceğimizi düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Political Islam in Turkey has undergone major transformations in recent decades. The religious wing in Turkey began to demand a new democratic constitution and the advancement of the EU harmonization process. The path that Islamists have pursued has been referred to as“Muslim democracy.”This new interpretation of political Islam has also gained public support. The JDP, with its conservative democrat identity, has managed to remain in power over the last three elections. To understand the evolution of political Islam in Turkey, however, it is necessary to go deeper. Therefore, this paper aims to conduct a comparative study of the JDP and its predecessor, the WP. It examines the political identity, foreign policy, and economic policy of both parties. We believe that this comparative analysis will help us better understand how and why political Islam has changed in recent decades.