Spor bilimleri fakültesinde görev yapan yöneticilerin teknostres düzeyleri ile bireysel iş performansları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between technostress levels and individual work performance of academic administrators in the faculty of sports sciences
  1. Tez No: 974581
  2. Yazar: MEHMET DENKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma ile; spor bilimleri fakültesinde görev yapan yöneticilerin teknostres düzeyleri ile bireysel iş performansları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemi spor bilimleri fakültesinde görev yapan 62 kadın, 101 erkek olmak üzere toplam 163 yöneticiden oluşmaktadır. Verilerin elde edilmesi için; araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu, Çoklar ve ark (2017) tarafından geliştirilen teknostres ölçeği ve Köroğlu Kaba ve Öztürk (2021) tarafından geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılan bireysel iş performansı ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde çıkarımcı ve betimsel istatistik yöntemleri kullanılmıştır. İkili karşılaştırmalarda bağımsız guruplar t testi, çoklu karşılaştırmalarda One Way ANOVA testleri ve değişkenler arası ilişkiyi belirlemek için Pearson korelasyon analizleri yapılmıştır. Analizlerin tamamı IBM SPSS 27 paket programı ve IBM SPSS Amos programında yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; katılımcıların hem teknostres hem de bireysel iş performansı puan ortalamalarının orta düzey olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların tekostres düzeyleri cinsiyet, idari görev, bölüm ve sporcu öz geçmiş değişkenlerine bağlı olarak farklılaşmadığı, yaş, meslek yılı ve akademik unvan değişkenlerine bağlı olarak anlamlı bir şekilde farklılaştığı tespit edilmiştir. Bireysel iş performansı düzeyleri cinsiyet, yaş, meslek yılı, akademik unvan, idari görev, bölüm ve sporcu öz geçmiş değişkenine bağlı olarak anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Katılımcıların teknostres düzeyleri ile bireysel iş performansları arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Spor bilimleri fakültesinde görev yapan yöneticilerin teknostres düzeyleri arttıkça bireysel iş performansları düşmüştür. Bireysel iş performansının düşük olması geçici bir durum olabilmektedir. Teknolojik cihazları daha dengeli bir şekilde kullanmak iş performansını arttıracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between technostress levels and individual job performance among administrators working in the Faculty of Sport Sciences. The study sample consists of a total of 163 administrators working in the Faculty of Sport Sciences, including 62 women and 101 men. To collect the data, a personal information form prepared by the researcher, the Technostress Scale developed by Çoklar et al. (2017), and the Individual Job Performance Scale whose validity and reliability were established by Köroğlu Kaba and Öztürk (2021) were used. Both inferential and descriptive statistical methods were employed for data analysis. Independent samples t-tests were used for pairwise comparisons, One-Way ANOVA tests for multiple comparisons, and Pearson correlation analyses to determine the relationships between variables. All analyses were conducted using IBM SPSS 27 and IBM SPSS Amos software. The results indicated that the participants' mean scores for both technostress and individual job performance were at a moderate level. Technostress levels did not differ according to gender, administrative position, department, or athlete background, but they differed significantly according to age, years of professional experience, and academic title. Individual job performance levels did not differ significantly based on gender, age, years of professional experience, academic title, administrative position, department, or athlete background. A significant negative relationship was found between technostress levels and individual job performance. As technostress levels increased among administrators in the Faculty of Sport Sciences, their individual job performance decreased. Low individual job performance may be a temporary condition, and it is suggested that a more balanced use of technological devices could enhance job performance.