Adana Müzesi eğitim çalışmaları
Museum education in Adana Museum
  1. Tez No: 974580
  2. Yazar: BURAK BERK SEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEM YANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müze Eğitimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Müze Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Müzeler, yalnızca eserlerin sergilendiği mekânlar değil; aynı zamanda bireylerin yaşayarak öğrenebilecekleri dinamik eğitim ortamlarıdır. Eğitim ve katılım çalışmaları ile ziyaretçiler, doğal, teknolojik, tarihsel ve kültürel mirası yalnızca görsel olarak değil, etkileşimli ve deneyimsel yöntemlerle de tanıma olanağı bulurlar. Özellikle müzelerde çocuklara ve gençlere yönelik atölye çalışmaları, drama, canlandırma çalışmaları ve uygulamalı etkinlikler, bilişsel, duyuşsal ve psiko-motor gelişim açısından önemli kazanımlar sağlamaktadır. Müzede gerçekleştirilen eğitim çalışmaları, bireylerde kültürel miras bilinci, tarihsel farkındalık ve estetik duyarlılık geliştirmekte; aynı zamanda yaratıcılık, eleştirel düşünme, problem çözme ve iş birliği becerilerini de desteklemektedir. Toplumsal açıdan ise müzelerde yürütülen eğitim, kültürel kimliğin korunmasına, yeni nesillerin geçmişle bağ kurmasına ve sürdürülebilir kültürel miras bilincinin yerleşmesine katkı sağlamaktadır. Bu nedenle müzelerde düzenlenen eğitim çalışmaları, yalnızca bireysel öğrenme süreçlerini değil, aynı zamanda toplumun kültürel sürekliliğini ve ortak belleğini güçlendiren vazgeçilmez bir işlev üstlenmektedir. Adana Müze Kompleksi, sergileme işlevinin yanında eğitim faaliyetlerini de ön planda tutarak Türkiye'de müze eğitimi alanında önemli bir örnek oluşturmaktadır. Müzede gerçekleştirilen Mozaik Atölyesi, Kil Tablet Atölyesi, Sikke Atölyesi ve Katalog Atölyesi gibi uygulamalar, katılımcılarda kültürel mirasın korunması farkındalığı geliştirmekte ve öğrenme süreçlerini desteklemektedir. Etkinliklerde yaratıcı drama, rol oynama, doğaçlama ve canlandırma teknikleri kullanılarak geçmiş ile bugün arasında bağ kurulmakta, öğrenme deneyimleri daha kalıcı hâle getirilmektedir. Bu çalışmalar, çocuklardan yetişkinlere kadar farklı yaş gruplarına hitap etmekte ve katılımcılara bilişsel, duyuşsal ve psiko-motor gelişim açısından katkı sağlamaktadır. Adana Müzesi, eğitim çalışmaları aracılığıyla müzeyi yalnızca bir sergi mekânı olmaktan çıkarıp etkileşimli bir öğrenme ortamına dönüştürmekte; bu yönüyle Türkiye'de müze eğitiminin sürdürülebilirliğine katkı sunan öncü kurumlar arasında yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, Adana Müze Kompleksi'nde yürütülen eğitim faaliyetlerini inceleyerek müzelerin yalnızca sergileme işleviyle sınırlı kalmayıp etkileşimli öğrenme ortamları olarak nasıl yapılandığını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Museums are not merely places where artifacts are displayed; they are also dynamic educational environments where individuals can engage in experiential learning. Through educational activities, visitors are offered the opportunity to explore historical and cultural heritage not only visually but also through interactive and hands-on methods. Particularly for children and young people, workshops, drama, reenactments, and practical activities provide significant contributions to cognitive, affective, and psychomotor development. Educational practices carried out in museums foster cultural heritage awareness, historical consciousness, and aesthetic sensitivity in individuals, while also supporting creativity, critical thinking, problem-solving, and collaboration skills. From a societal perspective, museum-based education contributes to the preservation of cultural identity, helps new generations connect with the past, and promotes the sustainability of cultural heritage awareness. Therefore, educational activities organized in museums serve not only individual learning processes but also play an indispensable role in strengthening the cultural continuity and collective memory of society. The Adana Museum Complex, alongside its exhibition function, stands as a significant example in the field of museum education in Turkey by prioritizing educational activities. Practices such as the Mosaic Workshop, Clay Tablet Workshop, Coin Workshop, and Catalog Workshop instill cultural heritage preservation awareness in participants and support their learning processes. In addition, techniques such as creative drama, role-playing, improvisation, and reenactments are employed to bridge the past and the present, making learning experiences more enduring. These activities address various age groups, from children to adults, and contribute to participants' cognitive, affective, and psychomotor development. Through its educational initiatives, the Adana Museum transforms itself from a mere exhibition space into an interactive learning environment; in this respect, it stands among the pioneering institutions in Turkey that contribute to the sustainability of museum education.