Düzenli adet gören kadınlarda pilatesin menstrüel döngüye göre fiziksel performansa etkileri
Effects of pilates on physical performance in women with regular menstruations according to menstrual phases
- Tez No: 974799
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ÇAĞLAR YAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı pilates egzersizlerinin fiziksel performansa etkilerinin menstrüel döngü fazlarına göre incelenmesidir. Bununla birlikte katılımcıların iyi olma halleri ve pilates algılarının menstrüel fazlara göre farklılık gösterip göstermediği değerlendirilmiştir. Araştırmaya en az 6 aydır düzenli olarak pilates yapan, düzenli menstrüel döngüye sahip 12 sağlıklı gönüllü kadın (29,5 ± 5,45 yıl; 164,25 ± 4,99 cm; 59,59 ± 5,33 kg) katılmıştır. Katılcımlar familirizasyon ölçümlerinin tamamlanmasının ardından, menstrüel döngülerinin menstruasyon, foliküler ve luteal fazlarında olmak üzere toplaa üç ölçüme katılmışlardır. Ölçüm günlerinde 5 dakikalık standart ısınmanın ardından sırasıyla, otur uzan testi, stork denge testi, bilgisayarlı denge analizi, dikey ve yatay sıçrama testleri, el-pençe kuvveti, sırt bacak kuvveti, şınav testi, 30 saniye mekik testi ve Queen College Step testleri ile fiziksel performans ölçümleri alınmış ölçümlerin tamamlanmasının ardından, toplam 20 hareketten oluşan yaklaşık 50 dakikalık reformer pilates antrenmanı gerçekleştirilmiş, antrenmandan sonra, aynı ölçümler aynı sıralamayla tekrar gerçekleştirilmiştir. Her ölçüm gününde katılımcılara iyi olma hallerini belirlemek için Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği (WEMİOÖ) kullanılmış ve pilates antrenmanları sonrasında antrenmana dair memnuniyet, eğlence ve zorlanma algılarının belirlenmesi için 1-10'luk özbildirim skalaları uygulanmıştır. Araştırma sonucuna göre pilates antrenmanlarının destek ayağı dengesi dışında fiziksel performansa etkileri menstrasyon döngü fazlarından etkilenmemektedir (p>0.05). Benzer şekilde katılımcıların iyi olma halleri ve pilates algılarının menstrasyon fazından etkilenmediği tespit edilmiştir (p> 0.05). Bunlara karşın, luteal fazda pilates sonrası destek ayağı dengesi foliküler (p= 0.008) ve menstruasyon fazına (p=0.041) göre anlamlı derecede düşmektedir. Sonuçlar doğrultusunda luteal fazda, denge gerektiren Reformer Pilates egzersizleri daha dikkatli ve kontrollü biçimde uygulanmalıdır. Bu tür egzersizler, foliküler veya ovulasyon fazlarında yeterli düzeyde geliştirilerek, luteal fazda oluşabilecek olası denge kaynaklı sakatlıkların önüne geçilmesi hedeflenebilir. Bunun yanı sıra genel fiziksel performans hedefli antrenmanlar faz ayırt etmeksizin sürdürülebilir. Ancak hormonal düzeylerin bireyler arasında değişkenlik gösterebileceği göz önünde bulundurularak, gelecek çalışmalarda hormonal düzeylerin (östrojen, progesteron) doğrudan ölçülmesi önerilmektedir. Bu sayede fizyolojik tepkilerin fazlara göre nasıl şekillendiği daha kesin ve biyolojik temelli olarak değerlendirilebilir. Anahtar kelimeler; menstrüel döngü, Foliküler, Ovulasyon , Luteal, Reformer Pilates, Performans.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effects of Pilates exercises on physical performance across different phases of the menstrüel cycle. Additionally, the study evaluated whether participants' well-being and perceptions of Pilates varied by menstrüel phases. The sample consisted of 12 healthy volunteer women (29.5 ± 5.45 years; 164.25 ± 4.99 cm; 59.59 ± 5.33 kg) who had been practicing Pilates regularly for at least six months and had regular menstrüel cycles. After completing familiarization assessments, participants took part in three measurement sessions, scheduled according to their menstruation, follicular, and luteal phases. On each testing day, following a 5-minute standardized warm-up, physical performance measurements were taken in the following order: sit-and-reach test, stork balance test, computerized balance analysis, vertical and horizontal jump tests, handgrip strength, back–leg strength, push-up test, 30-second sit-up test, and the Queen's College Step Test. After completing these measurements, an approximately 50-minute Reformer Pilates workout consisting of 20 exercises was performed. Subsequently, the same measurements were repeated in the same order. On each measurement day, the Warwick–Edinburgh Mental Wellbeing Scale (WEMWBS) was administered to determine participants' wellbeing, and 1–10 self-report scales were used to assess their perceptions of satisfaction, enjoyment, and exertion regarding the Pilates sessions. According to the results, the effects of Pilates training on physical performance, except for supporting leg balance, were not influenced by menstrüel cycle phases (p > 0.05). Similarly, participants' wellbeing and perceptions of Pilates were not affected by menstrüel phase (p > 0.05). However, in the luteal phase, post-Pilates supporting leg balance was found to be significantly lower compared to the follicular phase (p = 0.008) and the menstrüel phase (p = 0.041). Based on these results, Reformer Pilates exercises requiring balance should be performed more carefully and in a more controlled manner during the luteal phase. Such exercises may be sufficiently developed during the follicular or ovulatory phases to help prevent potential balance-related injuries in the luteal phase. In addition, general physical performance–oriented training can be sustained regardless of menstrüel phase. Nevertheless, considering that hormonal levels may vary among individuals, future studies are recommended to directly measure hormone levels (estrogen, progesterone). This would allow for a more precise and biologically grounded evaluation of how physiological responses vary according to menstrüel phases. Key words; menstrüel cycle, Follicular, Ovulation, Luteal, Reformer Pilates, Performance.