Doğurganlık çağındaki kadınlarda demir eksikliğinin kas gücü ve kas kütlesine etkisi
Effects of iron deficiency to muscle strength and muscle mass in women of childbearing
- Tez No: 628296
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ: Demir eksikliği tüm dünyada doğurganlık çağındaki kadınlarda sık görülen ve halsizlik, yorgunluk şikâyetleri yaratan bir durumdur. Kas gücüne etki edebilecek hastalığı, ilaç ya da madde kullanımı olmayan doğurganlık çağındaki kadın hastalardan demir eksikliği olan hasta grubu ile demir eksikliği olmayan hasta grubunun kas gücü ve vücut komponentlerinin karşılaştırılmasıyla demir eksikliğinin; kas gücüne ve kütlesi üzerine etkisinin gösterilmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya polikliniğine yorgunluk nedeniyle başvuran, komorbid hastalığı olmayan, kas gücüne etki edecek ilaç ya da madde kullanımı olmayan, düzenli adet gören, vücut kitle indeksi 18- 30 (kg/m2)aralığında olan toplam 90 hasta çalışmaya alındı. Bu hastalardan laboratuvar tetkik sonucunda demir eksikliği saptanan, serum ferritin düzeyinin 16ng/mL olan sağlıklı 28 kadın hasta ise kontrol grubuna alındı. Tüm hastalara ait bilgiler retrospektif olarak Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi sisteminden taranarak elde edildi. Her hasta için polikliniğe başvuru anında alınan anamnezler ve yapılan tetkikler esas alınarak demir, demir bağlama kapasitesi, ferritin, ,tam kan, crp değerleri kaydedildi. Biyoimpedans analizi ile vücut kompozisyonu ölçümü yapılarak elde edilen veriler boy (cm) , kilo (kg), BMI ( kg/m2), BMR(kcal) , yağ yüzdesi (%), yağ kütlesi (%) , yağsız kas kütlesi (FFM) ,toplam vücut suyu (TBW) olarak kaydedildi. Kas gücü değerlendirmesi için dijital el dinamometresi ile hastaların dominant elini kullanarak 3 kez ölçüm yapıldı. Sonrasında bu ölçümlerin ortalaması alınarak kaydedildi. BULGULAR: Çalışmaya alınan demir eksikliği olan hastalar ve kontrol grubu hastalarının yaş ortalaması benzerdi ( p>0,05 ). Demir eksikliği olan ve kontrol grubu hastalarının beden kitle indexi için gruplar arasında anlamlı fark yoktu ( p=0,949 ). Demir eksikliği olan hastaların kas gücü, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı düşük saptandı (p=0,019). Demir eksikliği olan hastaların yağsız kas kütlesi (FFM), kontrol grubu ile karşılaştırıldığında fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (P=0,097).
Özet (Çeviri)
AIM: Iron deficiency is a common condition in women of childbearing age all around the world and causes weaknessand fatigue. Patients within the childbearing age without comorbid disease and drug usage which may effect on muscle strenght selected and divided into 2 groups by iron deficiency parameters. Proving the effects of iron deficiency on body companents and muscle strength by comparing 2 groups statistics. MATERIAL AND METHODS:90 patients was included in this study. 62 patients had ferritin levels below 16ng/ml or tranferrin saturation below %15 groupped as iron deficiency group and 28 patients who has ferritin levels more than 16 ng/ml and transferrin saturation more then %15 was in control group. Complaints of the patientsbased on the historyobtained and blood test results dataat the time of admission to the hospital for iron, iron binding capacity, ferritin, cbc, crpwere recorded from system retrospectively. All patients were evaluated statistically in terms of demographic and clinical features. Height (cm) , weight (kg), BMI ( kg/m2), BMR(kcal) , fat persentage (%), fat mass(%) , free fat muscle (FFM) ,total body water (TBW) recorded by bioempedance analyses and each patient evolated with digital hand grip test for muscle strength for 3 times and mean value was recorded. Results:Mean age for iron deficiency group and control group was similar ( p>0,05 ). Mean BMI for iron deficiency group and control group was similar ( p=0,949 ). Muscle strength in iron deficiency group was lower comparing control group (p=0,019). Free fat muscle (FFM) for iron deficiency group and control group was similar(P=0,097).