Vergi tarhiyatları karşısında mükellef hak ve yükümlülüklerinin uygulama örnekleriyle değerlendirilmesi
An analysis of taxpayers rights and duties under tax assessments with practical examples
- Tez No: 974805
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞAHBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
Özet
Vergi incelemesi, Türk Vergi Sistemindeki en önemli denetim araçlarından birisidir. Vergi incelemesi ile mükelleflerin defter, belge ve hesapları üzerinde detaylı tespitler yapılmakta, yapılan tespitler vergi mevzuat kapsamında değerlendirilmekte ve sonucunda vergi ya da vergi farkı bulunmuşsa rapor düzenlenerek tarhiyat önerilmektedir. Vergi incelemeleri sonucunda düzenlenen Vergi İnceleme Raporlarına istinaden ihbarname esasına göre yapılan tarhiyatlar karşısında mükelleflerin belli koşullarda tarhiyat sonrası uzlaşma, vergi cezalarında indirim talebinde bulunma ve dava açma gibi hakları bulunmaktadır. Çalışmamda vergi incelemeleri sonucunda yapılan tarhiyatlar karşısında mükelleflerin hangi haklardan yararlanabilecekleri, kullanabilecekleri hakların birbirlerine etkisi, bu hakların birbirleriyle karşılaştırılması ve hangi durumlarda hangi hakkı kullanmasının mükellef lehine olacağı hususları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Tax inspection is one of the most important auditing tools in the Turkish Tax System. Through tax inspections, detailed determinations are made on the taxpayers' books, documents, and accounts; these determinations are evaluated within the scope of tax legislation, and if a tax or tax difference is found, a report is prepared and a tax assessment is proposed. Based on the Tax Inspection Reports prepared as a result of tax inspections, taxpayers have certain rights under specific conditions against tax assessments made on the basis of the notice principle, such as post-assessment settlement, requesting reductions in tax penalties, and filing lawsuits. In this study, the rights that taxpayers can benefit from against the tax assessments made following tax inspections, the interactions between these rights, their comparison, and under which circumstances using which right would be more advantageous for the taxpayer will be evaluated.