Heterohalkalı bileşiklerin enzimler ve mikrobiyal hücreler katalizörlüğünde kemoenzimatik reaksiyonları
Heterocyclic compounds kemoenzymatic reactions catalyzed by enzymes and microbial cells
  1. Tez No: 974818
  2. Yazar: MERVE AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Biology, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Benzofuran ve indol türevleri biyolojik ortamda yaygın olarak bulunan çok yönlü yapıya sahip heterosiklik moleküllerdir. Doğadan ilaç endüstrisine kadar geniş bir yelpazede yer alır. Amiodarone, Esitalopram, İndometasin, Pindolol ve Rezerpin gibi önemli işlevlere sahip ilaçlar benzofuran ve indol halkasına sahip ilaç türevleridir. Benzofuran ve indol halkasına sahip türevler antidepresan, analjezik, anti-hiperglisemik, antikanser, antimikrobiyal, antifungal, antihiperlipidemik, antiinflamatuar gibi çok çeşitli farmakolojik aktivitesi bulunmaktadır. Metabolizmada gerçekleşen reaksiyonlarda ortaya çıkan serbest radikaller Parkinson, Alzheimer ve bazı kanser türleri gibi nörodejeneratif hastalıklara neden olmaktadır. Benzofuran ve indol türevlerinin sahip olduğu antioksidan aktivite, nörodejeneratif hastalıklarda terapötik ajan olarak görev almakta ve DNA, lipit, protein ve mutasyonlara karşı canlıları korumaktadır.Bu kanıtlara dayanarak yeni 4-oksotetrahidrobenzofuran ve 4-oksotetrahidroindol türevlerinin sentezi çalışmalarımızın odak noktası haline gelmiştir. Ticari olarak satın alınan 4,4-dimetil-1,3-siklohekzadion bileşiği substrat olarak kullanılarak 7,7-dimetil-6,7-dihidrobenzofuran-4(5H)-on ve 1-benzil-7,7-dimetil 6,7-dihidro-1H-indol-4(5H)-on bileşikleri sentezlenmiştir. Sentezlenen benzofuran ve indol türevi bileşikleri ile asetoksilasyon reaksiyonları gerçekleştirilmiştir. Asetoksilasyon sentezi sonrası 7,7-dimetil-4-okso-4,5,6,7-tetrahidrobenzofuran-5- il asetat ve 1-benzil-7,7-dimetil-4-okso-4,5,6,7-tetrahidro-1H-indol-5-il asetat bileşiklerinin rasemat formu elde edilmiştir. Rasematlar Aspergillus niger, Aspergillus oryzae ve ticari olarak satın alınan 5 farklı lipaz ile biyotransformasyon reaksiyonları gerçekleştirilmiştir. Biyotransformasyon ile elde edilen enantiyomer bileşiklerin yapısı spektral analizler ile aydınlatılmıştır. Sonuç olarak benzofuranon ve indol türevlerinin muhteşem biyolojik ve fizyolojik aktiviteleri, onları mikrobik hastalıkların yanı sıra Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıklara karşı umut verici adaylar haline getirmektedir. Bu çalışma gelecekteki çalışmalar için önemli kaynak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Benzofuran and indole derivatives are versatile heterocyclic molecules commonly found in biological environments, with a wide range of applications from nature to the pharmaceutical industry. Drugs such as Amiodarone, Escitalopram, Indomethacin, Pindolol, and Reserpine are derivatives of benzofuran and indole rings, exhibiting various pharmacological activities, including antidepressant, analgesic, anti-hyperglycemic, anticancer, antimicrobial, antifungal, antihyperlipidemic, and anti-inflammatory effects. Free radicals generated during metabolic reactions are implicated in neurodegenerative diseases like Parkinson's, Alzheimer's, and certain cancers. The antioxidant properties of benzofuran and indole derivatives serve as therapeutic agents, protecting against DNA, lipid, protein damage, and mutations. Based on these findings, our research focuses on the synthesis of novel 4-oxotetrahydrobenzofuran and 4-oxotetrahydroindole derivatives. Using commercially purchased 4,4-dimethyl-1,3-cyclohexadione as substrate, 7,7- dimethyl-6,7-dihydrobenzofuran-4(5H)-one and 1-benzyl-7,7-dimethyl-6,7- dihydro-1H-indol-4(5H)-one compounds were synthesized. Acetoxylation reactions were carried out with the synthesized benzofuran and indole derivative compounds. After acetoxylation synthesis, the racemate forms of 7,7-dimethyl-4- oxo-4,5,6,7-tetrahydrobenzofuran-5-yl acetate and 1-benzyl-7,7-dimethyl-4-oxo 4,5,6,7-tetrahydro-1H-indol-5-yl acetate compounds were obtained. Biotransformation reactions were performed using racemates from Aspergillus niger, Aspergillus oryzae, and five different commercially available lipases. The structures of the enantiomeric compounds obtained through biotransformation were elucidated using spectral analyses. In conclusion, the excellent biological and physiological activities of benzofuranone and indole derivatives make them promising candidates against microbial diseases as well as neurodegenerative diseases such as Alzheimer's disease. This study provides important resources for future studies.