Mixed arithmetic-binary circuits in fluid mpc against honest majority of 4-party and its applications against semi-honest adversary
4 taraflı dürüst çoğunluk için akışkan çok taraflı hesaplamalarda karma aritmetik-ikili devreler ve yarı-dürüst saldırganlara karşı uygulamaları
  1. Tez No: 974928
  2. Yazar: FURKAN KERİM ÇABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Aritmetik ve ikili veri türleri arasında dönüşümü mümkün kılan güvenli çok taraflı hesaplama (MPC) protokolleri, Rotaru ve arkadaşlarının daBits çalışması ile başlatılmış, Escudero ve arkadaşlarının edaBits yaklaşımı ile genişletilmiştir, MPC verimliliğini artırmak amacıyla, ön işleme aşamasında aritmetik payları bunların bit düzeyindeki ayrışımlarıyla birlikte sağlar. Choudhuri ve arkadaşlarının fluid MPC modeli ise, hesaplamanın tamamı boyunca çevrim içi kalmaları gerekmeyen dinamik tarafları desteklemekte; ancak yine de pratik uygulama için geleneksel MPC tekniklerinin uyarlanmasını gerektirmektedir. Bu çalışmada, dört taraf arasında dürüst çoğunluk varsayımı altında, fluid MPC ortamına uyarlanmış bir edaBits protokolü öneriyoruz. Geleneksel“cut-and-choose”yaklaşımından kısmen farklı, dürüst çoğunluğa karşı güvenlik sağlayan özgün bir prosedür sunuyoruz. Ayrıca, Rachuri'nin çalışmasından esinlenilen ancak ikili paylara uyarlanmış yeni prosedürler öneriyoruz. Son olarak, yarı-dürüst saldırgan modelinde, fluid MPC ortamında edaBits kullanan iki uygulamayı ortaya koyuyoruz.
Özet (Çeviri)
Secure multi-party computation (MPC) protocols that enable conversion between arithmetic and binary data types, initiated by Rotaru et al. with daBits and extended by Escudero et al. through edaBits, provide arithmetic shares alongside their bitwise decomposition as preprocessing to improve MPC efficiency. The fluid MPC model of Choudhuri et al. further supports dynamic parties that need not remain online for the entire computation, though it still requires adapting conventional MPC techniques for practical deployment. In this work, we propose an edaBits protocol specifically designed for the fluid MPC setting under a four-party honest-majority model. The protocol, which consists of eight subprotocols, achieves security against an honest majority and departs slightly from the traditional cut-and-choose paradigm. It attains linear memory and time complexity, as well as constant communication complexity. Finally, we demonstrate two applications that employ edaBits within the fluid MPC framework under the semi-honest adversary model.