Hepatit c virüsü enfeksiyon modelinin caputo kesirli türevi ile analizi
Analysis of hepatitis c virus infection model with caputo fractional derivative
- Tez No: 974927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALİ DOKUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalı¸smasında ölümcül sonuçlara yol açabilen Hepatit C virüsü için hazırlanmı¸s matematiksel bir model Caputo kesir türev tanımı ile geni¸sletilecektir. Geni¸sletilmi¸s modelin analizi yapılacak, bu denklem sisteminin sabit nokta teoremi kullanılarak çözümünün varlıgı˘ ve teklik teoremleri kullanılarak çözümünün tekligi incelenecektir. ˘ Son olarak matematiksel modelin Hyers-Ulam kararlılıgı incelenecek ve her bir fonksiy- ˘ onun farklı mertebeden kesirli türev degerleri için nümerik çözümler olu¸sturulup ayrıntılı ˘ analizi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a mathematical model prepared for Hepatitis C virus, which can lead to fatal results, will be extended with the Caputo fractional derivative definition. The analysis of the extended model will be made, the existence of a solution of this system of equations using the fixed point theorem and the uniqueness of its solution using uniqueness theorems will be examined. Finally, the Hyers-Ulam stability of the mathematical model will be examined and numerical solutions will be created for different order fractonal derivative values of each