Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin erişkin bağışıklama konusunda bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge levels of Muğla Sıtkı Koçman University Faculty of Medicine students on adult immunization
  1. Tez No: 975002
  2. Yazar: BÜŞRA FIŞKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL BATTALOĞLU İNANÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, tıp fakültesi öğrencilerinin erişkin bağışıklama konusundaki bilgi düzeyleri, tutumları ve planladıkları uygulamalar değerlendirilmiş; sınıf düzeyi ve sosyodemografik değişkenlerle ilişkisi incelenerek, eğitime yönelik öneriler geliştirilmiştir. Yöntem: Çalışma, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenim gören dönem 1–6 arasında yer alan 331 öğrenci ile yürütülmüştür. Katılımcılarla yüz yüze görüşülerek yapılan anket; sosyodemografik veriler, ailede 65 yaş üzeri veya kronik hastalığı olan bireylerin varlığı, öğrencilerin erişkin aşıları hakkındaki bilgileri ve bilgi kaynakları, kendileri ve aileleri için planladıkları aşılar ile genel tutum ve 26 bilgi sorusundan oluşmuştur. Veriler SPSS 27.0 programında analiz edilmiştir. Ki-kare, ANOVA, t-testi gibi analizler uygulanmış; p<0,05 anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 21,5 olup, %55,3'ü kadındır. Öğrencilerin %45,7'sinin ailesinde kronik hastalık, %24,8'inin ise 65 yaş üzeri birey bulunmaktadır. Sınıf düzeyi arttıkça sigara ve alkol kullanımında anlamlı artış gözlenmiştir (p<0,001). En sık bilgi kaynağı öğretim üyelerinin ders sunuları olup, bu kaynak bilgi düzeyini olumlu etkilemektedir. En çok bilinen aşılar COVID-19, Hepatit B, grip ve HPV'dir. Ancak yalnızca 4 bilgi sorusunda doğru yanıt oranı %50'nin üzerindedir. Bilgi düzeyi sınıf düzeyiyle artmakla birlikte, bazı teknik konularda bilgi eksiklikleri devam etmektedir. Öğrenciler en çok tetanoz, HPV ve Hepatit B aşılarını planlamakta; ailelerine ise en çok HPV, tetanoz ve grip aşılarını önermektedir. Kronik hastalığı olan bireylerin pnömokok ve HPV aşılarını daha iyi bildiği ve önerdiği bulunmuştur. Katılımcıların %92,9'u aşılamayı desteklemektedir, ancak yan etki ve etkinlik konusunda tereddütler ile medya kaynaklı endişeler dikkat çekmektedir. Sonuç: Tıp fakültesi öğrencilerinin erişkin bağışıklama konusundaki bilgi düzeyi yetersizdir ve bilgi dağınık, yüzeysel ve sistematik olmaktan uzaktır. Bilgi düzeyi sınıf düzeyiyle birlikte artmakla birlikte, belirli teknik alanlarda bu artış yetersiz kalmaktadır. Öğretim üyelerinin ders materyalleri en etkili bilgi kaynağıdır; medya ve internet içerikleri ise öğrencileri olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle, erişkin bağışıklama konusunda yapılandırılmış, vaka temelli ve pratik içeriklerle desteklenmiş eğitimlerin erken dönemlerden itibaren verilmesi önerilmektedir. Ayrıca, öğrenciler için madde kullanımını azaltmaya yönelik destekleyici programlara da ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the knowledge levels, attitudes, and planned practices of medical students regarding adult immunization. It also examined the relationship between knowledge levels and variables such as academic year and sociodemographic characteristics, with the goal of developing educational recommendations. Methods: The study was conducted with 331 medical students from years 1 to 6 at Muğla Sıtkı Koçman University Faculty of Medicine. A face-to-face survey was administered, including sociodemographic data, presence of individuals aged 65 or older or with chronic illnesses in the family, students' knowledge of adult vaccines and information sources, vaccination plans for themselves and their families, general attitudes, and 26 knowledge-based questions. Data were analyzed using SPSS 27.0 software. Chi-square, ANOVA, and t-tests were performed, with a significance level set at p<0.05. Results: The mean age of participants was 21.5 years, and 55.3% were female. Of the students, 45.7% reported having a chronically ill family member, and 24.8% had a family member over 65 years of age. Cigarette and alcohol use increased significantly with higher academic year (p<0.001). The most frequently used source of information was lecture presentations by faculty, which positively affected knowledge levels. The most well-known vaccines were COVID-19, Hepatitis B, influenza, and HPV. However, only 4 knowledge questions had correct response rates above 50%. Although knowledge levels increased with academic year, gaps remained in certain technical areas. Students most frequently planned to receive tetanus, HPV, and Hepatitis B vaccines, and they most commonly recommended HPV, tetanus, and influenza vaccines to family members. Students with chronically ill relatives had significantly greater knowledge and recommendation rates for pneumococcal and HPV vaccines. While 92.9% of participants supported vaccination, concerns about side effects and efficacy, as well as media-driven anxiety, were prominent. Conclusion: Medical students' knowledge of adult immunization was found to be insufficient, fragmented, and lacking in systematic structure. Although knowledge improved with academic progression, increases were inadequate in technical topics. Faculty lectures were the most effective information source, whereas media and internet content often had a negative influence. It is recommended that structured, case-based, and practical education on adult immunization be introduced from the early years of medical training. Additionally, support programs aimed at reducing substance use among students are also needed.