Türkiye'de akıllı ev teknolojilerinin seyri: Sosyal dinleme yaklaşımıyla dijital mecra konuşmalarının incelenmesi
The course of smart home technologies in Türkiye: An examination of digital media conversations through a social listening approach
- Tez No: 975221
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİKA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Psikoloji, Advertising, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Akıllı ev teknolojileri, IoT (nesnelerin interneti) altyapısını kullanarak konutlardaki cihaz ve sistemleri birbiriyle entegre eden, uzaktan kontrol ve otomasyona imkân tanıyan çözümler bütünüdür. Bu çalışma, son 3 yılda Türkiye'de akıllı ev teknolojilerine yönelik tüketici algılarını ve tutumlarını sosyal medya paylaşımları üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, X, Instagram ve Facebook gibi popüler sosyal ağlar ile haber siteleri, forumlar ve bloglardaki Türkçe kullanıcı içerikleri, büyük veri analizi ve sosyal dinleme teknikleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular, tüketicilerin akıllı ev sistemlerini benimsemelerindeki temel motivasyonların yaşam konforunu artırma, enerji tasarrufu sağlama, güvenliği yükseltme ve teknolojik yenilikleri takip etme arzusu olduğunu ortaya koymaktadır. Öte yandan, algılanan yüksek maliyetler, veri güvenliği ve mahremiyet endişeleri, karmaşıklık ve teknik sorunlar gibi engellerin adaptasyonu zorlaştırdığı görülmektedir. Çalışma, akıllı ev ekosisteminin mevcut durumuna ve geleceğine ışık tutarak, üreticiler ve hizmet sağlayıcılar için tüketici odaklı pazarlama ve iletişim stratejileri geliştirilmesi bağlamında öneriler sunmaktadır. Üç yıla yayılan ve tüm akıllı ev ekosistemini kapsayan sosyal dinleme verilerinin analiziyle derinlikli ve bütünsel bir bakış açısı sunmayı amaçlamaktadır. Bu da Türkiye'deki akıllı ev pazarının ilerleyişini ve tüketicinin adaptasyon sürecini anlamada pazarlamacılara, ürün yöneticilerine ve araştırmacılara faydalı içgörüler sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Smart home technologies are a comprehensive set of solutions that use IoT (Internet of Things) infrastructure to integrate devices and systems in residential spaces, allowing for remote control and automation. This study aims to examine consumer perceptions and attitudes towards smart home technologies in Türkiye over the last three years through social media posts. The research evaluates Turkish user content on popular social networks like X, Instagram, and Facebook, as well as on news sites, forums, and blogs, using big data analytics and social listening techniques. The findings reveal that the main motivations for consumers to adopt smart home systems are to enhance living comfort, achieve energy savings, increase security, and follow technological innovations. On the other hand, perceived high costs, data security and privacy concerns, complexity, and technical issues are seen as barriers that hinder adoption. The study sheds light on the current state and future of the smart home ecosystem and offers recommendations for developing consumer-focused marketing and communication strategies for manufacturers and service providers. It aims to present a comprehensive and holistic perspective through the analysis of social listening data spanning three years and encompassing the entire smart home ecosystem. This will provide marketers, product managers, and researchers with valuable insights to understand the progression of the smart home market and the consumer adaptation process in Türkiye.