Küçük ve orta ölçekli mobilya işletmelerinde fiyatlandırma stratejilerinin değerlendirilmesi: Kahramanmaraş ili örneği
An evaluation of pricing strategies in small and mediumsized furniture enterprises: The case of Kahramanmaraş province
  1. Tez No: 975222
  2. Yazar: ADEM KAFALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Fiyatlandırma stratejileri önemli olma nedenleri arasında karlılığı belirlemesi, pazar konumunu şekillendirmesi, rekabet avantajı sağlaması, müşteri algısını etkilemesi, talebi yönetmesi ve uzun vadeli sürdürülebilirliği sağlaması olarak bilinmektedir. Mobilya işletmelerinde fiyatlandırma stratejilerinin birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlar; kar marjını optimize etme, hedef müşteri kitlesine uygun konumlanma, rekabet avantajı sağlama, stok yönetimini kolaylaştırma, talebi yönlendirme, müşteri sadakati oluşturma, farklı segmentlere hitap etme olarak gösterilmektedir. Bu çalışmada Kahramanmaraş ilinde yer alan küçük ve orta ölçekli mobilya işletmelerinde yer alan yöneticilere fiyatlandırma stratejileri ile ilgili yüz yüze anket yöntemi kullanılarak tespit edilmiştir. Mobilya işletmelerinin yöneticilerine anket uygulandıktan sonra ortaya çıkan veriler SPSS programı ile frekans tabloları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Among the reasons why pricing strategies are considered important are their ability to determine profitability, shape market positioning, provide a competitive advantage, influence customer perception, manage demand, and ensure long-term sustainability. In the furniture industry, pricing strategies offer many advantages. These include optimizing profit margins, positioning in line with the target customer segment, gaining a competitive advantage, facilitating inventory management, directing demand, building customer loyalty, and appealing to different market segments. In this study, face-to-face surveys regarding pricing strategies were conducted with managers of small and medium-sized furniture enterprises located in the province of Kahramanmaraş. After the surveys were administered to the managers of the furniture enterprises, the resulting data were analyzed using the SPSS program, and frequency tables were generated.