Bütünleşik kalkınma politikalarının uygulanmasına yerel halkın yaklaşımı: Bozcaada örneği
To the implementation of integrated development policies local people's approach: The case of Bozcaada
- Tez No: 975233
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERMİN ATAK ÇOBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bütünleşik kalkınma, ekonomik kalkınma araçlarının aynı anda kullanılarak sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması anlamına gelmektedir. Zamanla toplum olarak tüketim odaklı bir yapıya sahip olduk. Kullandığımız ürünleri, araçları hatta enerjiyi dahi sadece tüketim odaklı harcadık. Son zamanlarda yaşanan iklim krizleri, artan nüfus, aynı zamanda artan ihtiyaçlar yöneticileri alternatif yöntemler bulmaya yöneltmiş tüketilen enerjiyi, kullanılan ürünü sürdürülebilir olamaya odaklanmışlardır. Bunun yanında bütünleşik kalkınma ise ekonomik faktörleri bir araya getirip, koruma kullanma dengesini sağlayarak kalkınmanın nasıl sağlanacağı hedeflenmiştir. Reelde bir uygulama sürdürülememesine rağmen bütünsel kavramına belli raporlarda yer verilmiş ve bu yönde çalışmaların olduğu bilinmektedir. İlk olarak Birinci Beş Yıllık Kalkınma Planı (BBYKP) 1963-1967 yılları arasında uygulamaya geçirilmiş ve ardından gelen on kalkınma planı daha Türkiye'nin kalkınmasının nasıl mümkün olabileceği ve Türkiye ekonomisi üzerine hazırlanmış kamuda uygulanacak orta ölçekli planlardır. Bir kavram olarak sürdürülebilir kalkınma ilk olarak 1987 yılında yayımlanan ve Brundtland Raporu olarak bilinen, Ortak Geleceğimiz Raporu'nda kullanılmıştır. Buna göre sürdürülebilir kalkınma; Bugünün ihtiyaçlarını, gelecek kuşakların ihtiyaçlarını karşılama yeteneğini aksatmadan ve ödün vermeden karşılayan bir kalkınma süreci olarak tanımlanmaktadır. Sürdürülebilirlik kavramı ise Türkiye'de 1996-2000 yedinci beş yıllık kalkınma planında bahsedilmiştir. Değişen dünyada ihtiyaçlar temel olarak aynı kalsa da bunların giderilme yöntemi değişmiş ve çevreye daha duyarlı yöntemler ve politikalar uygulanmaya çalışılmıştır. Sürdürülebilirlik kavramı da zamanla etki alanını genişleterek aynı zamanda kavram da gelişmiştir ve bütünleşik kalkınma kavramı hayatımızda yer edinmiştir. Bütünleşik kalkınmanın sağlanabilmesi için öncelikle ekonomik kaygının en aza indirilmiş olması gerekmekte böylece çok yönlü bir kalkınma planlanabilir. Ayrıca yeterli altyapının da hali hazırda uygun olması gerekiyor. Bu çalışmada da yerel halkın bu alandaki uygulamalara yönelik görüşleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Integrated development means ensuring sustainable development by using economic development tools at the same time. Over time, as a society, we have developed a consumption-oriented structure. The recent climate crises, increasing population, as well as increasing needs have led managers to find alternative methods, and they have focused on making the energy consumed and the product used sustainable. In addition, integrated development is aimed at how to achieve development by bringing together economic factors and ensuring the balance of conservation and utilization. Although it has not been implemented in practice, the holistic concept has been included in certain reports and it is known that there are studies in this direction. First, the First Five-Year Development Plan (BBYKP) was implemented between 1963 and 1967, and the following ten development plans were medium-sized plans to be implemented in the public sector on how Turkey's development could be possible and on the Turkish economy. Sustainable development as a concept was first used in the Report on Our Common Future, known as the Brundtland Report, published in 1987. Accordingly, sustainable development is defined as a development process that meets the needs of the present without compromising the ability of future generations to meet their needs. In Turkey, the concept of sustainability was mentioned in the seventh five-year development plan 1996-2000. In a changing world, although the needs remain basically the same, the method of meeting them has changed and more environmentally sensitive methods and policies have been tried to be implemented. The concept of sustainability has also expanded its sphere of influence over time and the concept has also developed and the concept of integrated development has taken its place in our lives. In order to achieve integrated development, first of all, economic concerns should be minimized so that a multi-faceted development can be planned. In addition, adequate infrastructure must already be in place. In this study, the opinions of local people on the practices in this field were evaluated.