Seçili SAARC ülkelerinde ekonomik büyüme üzerine kurumsal ve ekonomik faktörlerin etkisi: Panel veri analizi
The impact of institutional and economic factors on economic growth in selected SAARC countries: Panel data analysis
  1. Tez No: 975249
  2. Yazar: MUHAMMAD AKBAR FARAHMAND
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİFE AKİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
İkinci Dünya Savaşı sonrası, dünya ekonomisinin yeniden yapılanması ve uluslararası iş birliğinin artırılması için birçok küresel ekonomik örgütler kurulmuştur. Bu örgütlerden ilham alınarak Soğuk Savaş'ın sona ermesinden sonra Güney Asya'da meydana gelen kopukluğu gidermek ve bölgesel iş birliğini arttırmak, yaşam kalitesini yükseltmek, bölgede ekonomik büyümeyi hızlandırmak, yoksulluğun ortadan kaldırılması, kurumsal altyapı, ticareti artırmak, sosyal ve kültürel kalkınmayı teşvik etmek ve bölge insanın potansiyelini ortaya çıkararak onurlu bir yaşam sürmesini sağlamak ve üye ülkeler arasında sınır bütünlüğü, siyasi bağımsızlık, ülkelerin birbirlerinin içişlerine karışmaması amacıyla Güney Asya ülkeleri arasında Güney Asya Bölgesel İş Birliği Teşkilatı (SAARC) kurulmuştur. Ancak dünya nüfusunun yaklaşık beşte birini barındıran ve ekonomik açıdan hızla büyüyen bir bölge olarak bilinen SAARC ülkeleri (Afganistan, Bangladeş, Bhutan, Hindistan, Maldivler, Nepal, Pakistan ve Sri Lanka) diğer bölgesel ekonomik iş birliği örgütleriyle karşılaştırıldığında, beklenen düzeyde etkili bir ekonomik entegrasyon gerçekleştirememiştir. Bu çalışmanın temel amacı, 2002-2022 yılları arasında seçili SAARC (Afganistan, Bangladeş, Hindistan, Nepal, Pakistan ve Sri Lanka) ülkelerinde ekonomik büyümeye etki eden ekonomik ve kurumsal faktörlerin tesadüfi etkiler modeli yöntemiyle incelenmesidir. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen çeşitli testler sonucunda en uygun model belirlenmiş ve nihai model üzerinden katsayılar yorumlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, seçilen SAARC ülkelerinde sabit sermaye oluşumu, dış yardımlar, devlet harcamaları, yolsuzluk kontrolü ve siyasi istikrar faktörlerinin ekonomik büyüme üzerinde pozitif yönde etkili olduğu saptanmıştır. Buna karşın, işgücünün ekonomik büyüme üzerindeki etkisini temsil eden katsayı negatif yönlü olup istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Bununla birlikte, demokrasi düzeyinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisini gösteren katsayı pozitif yönlü olmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır; bu durum, incelenen dönemde ve ülkelerde demokrasi seviyesinin büyüme üzerinde belirgin bir etkisinin olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
After the Second World War, many global economic organizations were established to restructure the world economy and increase international cooperation. Inspired by these organizations, the South Asian Association for Regional Cooperation (SAARC) was established among South Asian countries to eliminate the disconnect that occurred in South Asia after the end of the Cold War and to increase regional cooperation, to improve the quality of life, to accelerate economic growth in the region, to eliminate poverty, institutional infrastructure, to increase trade, to promote social and cultural development and to ensure that the people of the region live a dignified life by revealing their potential and to ensure border integrity, political independence, and non-interference in each other's internal affairs among member countries. However, compared to other regional economic cooperation organizations, SAARC countries (Afghanistan, Bangladesh, Bhutan, India, Maldives, Nepal, Pakistan and Sri Lanka), which are known as a rapidly growing economic region with about one-fifth of the world's population, have not achieved an effective economic integration at the expected level. The main objective of this study is to analyse the economic and institutional factors affecting economic growth in selected SAARC countries for the period 2002-2022 using the random effects model. As a result of various tests conducted within the scope of the study, the most appropriate model was determined, and the coefficients were interpreted over the final model. According to the results, it is found that fixed capital formation, foreign aid, government expenditures, corruption control, and political stability factors have a positive effect on economic growth in selected SAARC countries. On the other hand, the coefficient representing the effect of the labor force on economic growth is negative and statistically significant. However, the coefficient indicating the effect of the level of democracy on economic growth is positive but not statistically significant, which suggests that the level of democracy does not have a significant effect on growth in the period and countries analysed.