Boyun ağrılı hastalarda kayropraktik manipulasyon uygulamalarının ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of chiropractic manipulation applications on pain and quality of life in patients with neck pain
  1. Tez No: 975250
  2. Yazar: MELEK İLHAN TOĞAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAN ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada boyun ağrısı yaşayan hastalara klasik fizik tedaviye ek olarak servikal bölgeye uygulanan kayropraktik manipulasyonun ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin olup olmadığını belirlemeyi amaçladık. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan 20 hasta alınmıştır. Rastgele örnekleme yöntemi ile katılımcılar deney ve kontrol grubu olmak üzere on kişilik iki gruba ayrılmıştır. Deney grubunda çalışmaya 6 kadın (%60,0) ve 4 erkek (%40,0) olmak üzere 10 kişi, kontrol grubunda çalışmaya 5 kadın (%50,0) ve 5 erkek (%50,0) olmak üzere 10 kişi katılmıştır. Kontrol grubuna haftada iki kez, 4 hafta boyunca toplamda 8 seans olmak üzere 30 dakika Compex Vitality ile TENS akımı, 20 dakika boyun bölgesine hot pack uygulaması yapılmıştır. Deney grubuna ise haftada iki kez, 4 hafta boyunca toplam 8 seans olmak üzere 30 dakika Compex Vitality ile TENS akımı, 20 dakika boyun bölgesine hot pack uygulaması ve Servikal Rotary Break manipulasyon uygulaması yapılmıştır. Katılımcılardan çalışma öncesinde ve sonrasında Visüel Analog Skala (VAS) ve McGill- Melzack Ağrı Anketi ile mevcut ağrıyı, Kısa Form-36 (SF-36) ile yaşam kalitesini ne kadar etkilediği değerlendirilmiştir. Servikal kayropraktik uygulaması katılımcılara sırtüstü yatış pozisyonunda yapılmıştır. Tedavi öncesi ve sonrasında olarak iki farklı zamanda yapılan anketler sonucunda yapılan uygulamaların boyun ağrısı üzerindeki etkisi karşılaştırılmıştır. Tedavi sonrası deney grubunda ve kontrol grubunda VAS ve McGill-Melzack Ağrı Anketi değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir azalma saptanmıştır (p < 0,05) ve deney grubu kontrol grubuna üstün gelmiştir. Yaşam kalitesi alt boyutları olan fiziksel fonksiyon, fiziksel fonksiyona bağlı rol kısıtlılığı, emosyonel sorunlara bağlı rol kısıtlılığı, zindelik, mental sağlık, sosyal fonksiyon, ağrı ve genel sağlık puanlarında tedavi sonrası deney grubunda anlamlı bir artış izlenmiştir (her biri için p < 0,05). Kontrol grubunda ise emosyonel sorunlara bağlı rol kısıtlılığı alt boyutu (p > 0,05) hariç, diğer alt boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı bir artış izlenmiştir (p < 0,05). Tüm alt boyutlarda deney grubu, kontrol grubuna üstün gelmiştir. Bu çalışmamızın sonuçlarına göre, boyun ağrısı olan hastalarda servikal bölgeye uygulanan spinal manipulasyonlar klasik fizik tedavi yöntemlerine göre ağrıyı ve yaşam kalitesini iyileştirmede daha fazla olumlu bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to determine whether chiropractic manipulation applied to the cervical region, in addition to conventional treatment, has an effect on pain and quality of life in patients with neck pain. Twenty patients who met the inclusion criteria were included in the study. Participants were randomly divided into two groups of ten: an experimental group and a control group. The experimental group consisted of 10 participants, 6 women (60.0%) and 4 men (40.0%), while the control group consisted of 10 participants, 5 women (50.0%) and 5 men (50.0%). The control group received 30 minutes of TENS current using Compex Vitality and 20 minutes of hot pack application to the neck region, twice a week for 4 weeks, totaling 8 sessions. The experimental group received the same treatment plus Cervical Rotary Break manipulation, under the same schedule of 30 minutes of TENS and 20 minutes of hot pack application twice a week for 4 weeks, totaling 8 sessions. Before and after the study, participants were assessed using the Visual Analog Scale (VAS) and the McGill-Melzack Pain Questionnaire to measure pain, and the Short Form-36 (SF-36) to evaluate the impact on quality of life. The cervical chiropractic application was performed on participants in the supine position. The effect of the treatments on neck pain was compared based on the surveys conducted at two different times, before and after treatment. After the treatment, there was a statistically significant reduction in VAS and McGill-Melzack Pain Questionnaire scores in both the experimental and control groups (p < 0.05), with the experimental group showing superior results compared to the control group. In the quality of life dimensions, significant improvements were observed in the experimental group for physical function, role limitations due to physical health, role limitations due to emotional problems, vitality, mental health, social function, pain, and general health scores after treatment (p < 0.05 for each). In the control group, all dimensions except for role limitations due to emotional problems showed significant improvement (p < 0.05). The experimental group outperformed the control group in all dimensions. According to the results of our study, spinal manipulations applied to the cervical region have a more positive effect on reducing pain and improving quality of life in patients with neck pain compared to conventional physical therapy methods.