Üç boyutlu yazıcı ile üretilmiş total protez kaide materyallerinin renk stabilitesinin ve mekanik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of color stability and mechanical properties of 3d-printed complete denture base materials
- Tez No: 975386
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Eklemeli imalat teknolojisi, sunduğu cazip klinik ve laboratuvar avantajları sayesinde dijital diş hekimliği alanında önemli bir yer edinmiştir. Ancak, eklemeli imalat yöntemleriyle üretilen total protezlerin, geleneksel alternatiflerin yerini alabilmesi için üstün mekanik, estetik ve fiziksel özelliklere sahip olması kritik önem taşımaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, eklemeli imalat (3D baskı) yöntemiyle üretilen dört farklı total protez kaide materyalinin; eğilme dayanımı, mikro sertlik, renk stabilitesi, yüzey pürüzlülüğü, su emilimi ve suda çözünürlük özelliklerini, ısı ile polimerize edilmiş geleneksel bir adet kaide materyali ile karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Bu çalışmada, bir geleneksel ısı ile polimerize kaide materyali (Probase-HC) ve dört farklı 3D baskı protez kaide materyali (NextDent-ND, Formlabs-FL, Senertek-ST, Powerresin-PR) olmak üzere toplam beş materyal incelenmiştir. Deney örnekleri çubuk ve disk şeklinde iki farklı formda hazırlanmıştır. Çubuk şeklinde hazırlanan örnekler (64×10×3,3±0,2 mm), eğilme dayanımı, mikro sertlik, yüzey pürüzlülüğü ve renk stabilitesi testleri için kullanılmıştır. Probase-HC grubundan 20 ve her bir 3D baskı materyali grubundan 40'ar adet olmak üzere toplam 180 örnek üretilmiştir. Geleneksel kaide reçinesinden üretilen çubuk şekilli örneklere yalnızca mekanik polisaj uygulanırken, 3D baskı çubuk şekilli örnekler rastgele olacak şekilde ikiye ayrılarak mekanik polisaj veya glaze işlemine tabi tutulmuştur. Tüm örnekler daha sonra 5000 döngüden oluşan kahve içerikli termal döngüye (KTD) maruz bırakılmıştır. Renk değişimi (ΔE00) ve yüzey pürüzlülüğü (Ra) değerleri KTD öncesi ve sonrası değerlendirilmiş; ardından tüm örneklere üç nokta eğilme ve Vickers mikro sertlik (VH) testi uygulanmıştır. Disk şeklindeki örnekler (50±1×0,5±0,1 mm): su emilimi ve suda çözünürlük testleri için kullanılmıştır. Probase-HC grubundan ve her bir 3D baskı grubundan 20'şer adet olmak üzere toplam 100 örnek üretilmiştir ve bu örneklere herhangi bir yüzey işlemi uygulanmamıştır. Bu çalışmada toplam 280 örnek kullanılarak materyal özellikleri kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi tanımlayıcı ve analitik yöntemlerle gerçekleştirilmiş olup, anlamlılık düzeyi α=0.05 olarak belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, 3D baskı kaide materyallerinin eğilme dayanımı, mikro sertlik, yüzey pürüzlülüğü, renk stabilitesi, su emilimi ve suda çözünürlük açısında ısı ile polimerize edilmiş kaide materyaline kıyasla kabul edilebilir değerler sergilediğini göstermiştir. Vita Akzent® LC (VA) glaze materyalinin uygulanması, kahve içerikli termal döngü (KTD) sırasında yüzey degradasyonuna karşı ek koruma sağlarken, tüm deneysel 3D baskı gruplarında başlangıç yüzey pürüzlülüğü (Ra) değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artışa (p<0.05) neden olmuştur. Glaze uygulaması, FL grubunun ΔE00 değerini azaltmış (p=0.036), ancak diğer 3D baskı gruplarının ΔE00 değerleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etki yaratmamıştır (p>0.05). Ayrıca, VA glaze, 3D baskı gruplarının çoğunda VH değerini artırmış (p<0.05); PR ve ST gruplarının eğilme dayanımını iyileştirirken, FL grubunun eğilme dayanımını azaltmış ve ND grubu üzerinde anlamlı bir etki göstermemiştir (p=0.088). Mekanik olarak polisaj uygulanmış örnekler kabul edilebilir Ra, ΔE00 ve eğilme dayanımı değerleri sergilemiştir. Ancak, bu örneklerin VH değerleri, glaze uygulanmış örneklere kıyasla daha düşük bulunmuştur. Sonuç olarak, glaze uygulaması 3D baskı gruplarının çoğunda mekanik dayanım ve sertlikte iyileşme sağlamış; ancak yüzey pürüzlülüğünü ve renklenmeyi etkin bir şekilde azaltma kapasitesi sınırlı kalmıştır. Buna karşılık mekanik polisaj, değerlendirilen tüm parametrelerde klinik olarak kabul edilebilir değerleri koruyarak faydalı etkilerini sürdürmüştür. Bu nedenle, glaze materyallerinin performans karakteristiklerini ve 3D baskı protez kaide materyalleri ile etkileşimlerini tam olarak aydınlatmak için kapsamlı ek araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Additive manufacturing technology has gained significant ground in digital dentistry due to its appealing clinical and laboratory advantages. However, for 3Dprinted complete dentures to fully replace conventional alternatives, they must possess superior mechanical, aesthetic, and physical properties. The primary aim of this study was to comparatively evaluate the flexural strength, microhardness, color stability, surface roughness, water sorption, and solubility of four different 3Dprinted complete denture base materials against a conventional heat-polymerized denture base material. This study investigated five different denture base materials: one conventional heat-polymerized material (Probase-HC) and four distinct 3Dprinted denture base materials (NextDent-ND, Formlabs-FL, Senertek-ST, Powerresin-PR). Test specimens were prepared in two primary forms: bar and disc shaped. Bar-shaped specimens (64×10×3.3±0.2 mm) were used for flexural strength, microhardness, surface roughness, and color stability tests. A total of 180 specimens were fabricated, with 20 from the Probase-HC group and 40 from each of the four 3D-printed groups. Conventionally fabricated bar specimens underwent mechanical polishing only. In contrast, 3D-printed bar specimens were randomly divided into two subgroups for either mechanical polishing or glazing. Subsequently, these specimens were subjected to 5000 cycles of coffee thermal cycling (CTC). Color change (ΔE00) and surface roughness (Ra) were assessed both before and after CTC. Following these assessments, a three-point bending test and Vickers microhardness (VH) test were performed. Disc-shaped specimens (50±1×0.5±0.1 mm) were used for water sorption and solubility tests. A total of 100 specimens were produced, with 20 from the ProbaseHC group and 20 from each of the four 3D-printed groups. No surface treatment was applied to these disc-shaped specimens. In this present study, a total of 280 specimens were utilized for a comprehensive evaluation of material properties. Statistical analysis of the data was performed using descriptive and analytical methods, with a significance level set at α=0.05. The results of this study generally indicate that the 3D-printed denture base materials exhibited acceptable values for flexural strength, microhardness, surface roughness, color stability, water sorption, and solubility when compared to the heatpolymerized conventional denture base material. The application of Vita Akzent® LC (VA) glaze material, while providing supplementary protection against surface degradation during coffee thermal cycling (CTC), resulted in a statistically significant increase in initial surface roughness (Ra) values across all experimental 3D-printed groups (p<0.05). Glaze application reduced the ΔE00 value of the FL group (p=0.036) but did not exert a statistically significant impact on the ΔE00 of the other 3D-printed groups (p>0.05). Additionally, VA glaze enhanced the VH of most 3D-printed groups (p<0.05). It improved the flexural strength of the PR and ST groups but decreased it for the FL group and had no significant effect on the ND group (p=0.088). Mechanically polished specimens demonstrated acceptable Ra, ΔE00, and flexural strength values. However, their VH values were found to be lower than those of the glazed specimens. In conclusion, while glaze application led to improved mechanical strength and hardness in the majority of 3D-printed groups, its capacity to effectively reduce surface roughness and discoloration was consistently limited. Conversely, mechanical polishing maintained its beneficial effects, demonstrating clinically acceptable values across all assessed parameters. Therefore, comprehensive additional investigations are necessary to fully elucidate the performance characteristics of glaze materials and their interactions with 3D-printed denture base materials.