Onlyfans platformu üzerinden dijital kimlik, mahremiyet ve ifşanın incelenmesi: Ditto filmi
Examining digital identity, privacy and disclosure on the onlyfans platform: The Ditto movie
  1. Tez No: 975416
  2. Yazar: MURAT DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Sinema Sanat Dalı
Özet
Dijitalleşme süreçleri, kimlik inşası, mahremiyet yönetimi ve benlik sunumu pratiklerini dönüştürerek yeni sosyo-kültürel dinamikler yaratmaktadır. Bu sanatta yeterlik çalışması, dijital kimlik, mahremiyetin dönüşümü ve ifşa kültürü olgularını, özellikle abonelik tabanlı platformlar bağlamında, sanatsal bir vaka analizi olan Ditto kısa filmi aracılığıyla incelemektedir. Temel problem, bu dijital etkileşimlerin bireyin benlik algısı ve psikososyal refahı üzerindeki risklerini ve etkilerini anlamaktır. Yöntem olarak, ilgili kuramsal literatür analizi ile Ditto filminin tematik ve biçimsel çözümlemesi bütünleştirilmiştir. Bulgular, dijital kimliğin akışkan ve performatif doğasını, platform kapitalizmi koşullarında mahremiyetin metalaşmasını ve kırılganlaşmasını, ifşa ve dijital damgalanmanın yıkıcı psikolojik etkilerini ortaya koymaktadır. Film analizi, bu süreçlerin bireysel deneyim düzeyindeki yansımalarını ve kimlik krizine varabilen sonuçlarını somutlaştırmaktadır. Sonuç olarak, dijital çağda kimlik ve mahremiyetin karmaşık müzakereler gerektirdiği ve bireylerin önemli risklerle (özellikle gözetim, prekarite ve psikolojik yıpranma) karşı karşıya olduğu yargısına varılmıştır. Çalışma, eleştirel farkındalığın ve dijital içerik üreticilerinin haklarını koruyacak disiplinler arası yaklaşımların gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Digitalization processes are creating new socio-cultural dynamics by transforming identity construction, privacy management, and self-presentation practices. This Proficiency in Art study examines the phenomena of digital identity, the transformation of privacy, and exposure culture, particularly within the context of subscription-based platforms, through the artistic case study of the short film Ditto. The fundamental problem is understanding the multi-dimensional impacts and risks of these digital interactions on individuals' self-perception and psychosocial well-being. The methodology integrates theoretical literature analysis with a thematic and formal analysis of the film Ditto. Findings reveal the fluid and performative nature of digital identity, the commodification and increasing fragility of privacy under the conditions of platform capitalism, and the devastating psychological effects of exposure and digital stigma. The film analysis substantiates the real-world reflections of these processes at the individual experience level and their potential consequences leading up to identity crises. In conclusion, it is argued that identity and privacy require complex negotiations in the digital age, and individuals face significant risks (especially surveillance, precarity, and psychological distress). The study highlights the necessity of critical awareness and interdisciplinary approaches that protect the rights of digital content creators.