Uncanny in architecture: Exploring çakmak(Çatalca) line pillboxes
Mimaride tekinsizlik: Çakmak( Çatalca) hatti koruganlarinin i̇ncelenmesi
- Tez No: 975473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA BAŞ BÜTÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Koruganlar için zengin bir teorik temel sağlayan, mimari“tekinsizlik”kavramı, alışılagelmişin dışında bir tür korkuyla ilişkilidir. Koruganların, çeşitli coğrafyalardaki dağılımları ve modernist monolitik biçimleri göz önüne alındığında, tekinsizlik kavramı ile koralasyonu benzersiz çıkarımlar sunar. Koruganlar üzerine daha önce yapılan teorik çalışmalar, esas olarak tipolojik oluşumlarına ve savaşın tarihsel bağlamındaki yerlerine odaklanmıştır. Bu çalışma, tarihsel çerçevede benzersiz oluşumları, hem kentsel hem de kırsal ortamlardaki mevcut durumlarını ve yerleşmiş psikolojik hafızaları nedeniyle bugün sahip oldukları mimari değeri keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma boyunca, koruganlar tekinsiz mekanın bir 'imajı' olarak kavramsallaştırılırken, savunma hatları bir korku arazisi 'imajı' olarak algılanmaktadır. Bu anlamda, Çakmak Hattı Koruganları, 1100' den fazla mimari monoliti ve Avrupa ile Asya'yı ayıran jeopolitik olarak çizilmiş bir savunma hattı olmasıyla benzersiz örnekler sunmaktadır. Bu çalışmada savunma yapıları, ürettikleri askeri güç için değil, mekanın çeşitli kullanımı ve ona yönelik bakış açısı için ele alınıyor. Tekinsizlik kavramı ise, ürettiği korku nedeniyle değil, doğanın ve canlıların taklidi yoluyla estetik bir potansiyel olarak araştırılır. Bu çalışma, tekinsiz olanı, II. Dünya Savaşı bağlamında ve modernizm, sürrealizm ve avangard arasındaki diyalogu temel alarak somutlaştırıyor. Ayrıca bu yapıların daha sonra kırsal ve kentsel ortamlarda nasıl yeni bağlantılar kurduğunu inceler. Yekpare korugan ile tekinsizin kesişimi, olası rafine bir modernite için belirgin bir estetik bakış açısı sunuyor ve bu da olumsuz algılanan mekanlara yönelik yeni çalışmalara ışık tutabilir.
Özet (Çeviri)
The 'architectural uncanny' relates to a kind of fear that provides a rich theoretical base for pillboxes, considering their deployment across various geographies and their modernist monolithic form, pillboxes and the notion of the uncanny offer unique insights. Previous studies on pillboxes mainly focus on their typological formations and their place in the historical context of war. This study aims to explore their current situation in both urban and rural environments and the architectural value they possess today due to their unique formation and embedded psychological memory. Throughout this study, pillboxes are conceptualized as an 'image' of uncanny space. In this sense, the Çakmak Line Pillboxes provide unique cases, with over 1100 architectural monoliths and a geopolitically drawn defense line that divides Europe and Asia. Defense structures are explored not for the military power they generate, but for the diverse use of space. The uncanny is also explored not because of the fear it produces, but as an aesthetic potential through the imitation of nature. This study grounds the uncanny within the context of World War II and the complex dialogue between modernism, surrealism, and avant-gardes. It examines how these structures later created new confrontations within rural and urban environments. The intersection of the monolithic pillbox and the uncanny offers a distinct aesthetic perspective for a probable refined modernity, which can enlighten the new studies towards negatively perceived spaces.