Flexibility, technology diffusion and modernisation in the Turkish defence industry firms
Türk Savunma Sanayi firmalarında esneklik, teknoloji yayılımı ve modernizasyon
  1. Tez No: 97553
  2. Yazar: ÖMER TİMUR ÇELİKYÜREK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUDRET YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Geçtiğimiz yüzyılda endüstri kitle üretimi, ölçek ekonomisi ve montaj hatları gibi konseptlerle açıklanabilir. Bu konseptler hızla değişen teknolojinin etkilediği yeni ekonomik gerçeklerden dolayı etkilerini kaybetmeye başlamışlardır. Her ne kadar Türkiye'deki yeni üretim ortamı ve gelişmeler hakkında çalışmalar bulunsa da savunma sanayinin modernizasyonu hakkında herhangi bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu yüzden, Türk savunma sanayinde yeniliklerin yayılımı konusunda bir çalışmanın gerekliliği görülmüştür. Bu çalışma Türk Savunma Sanayiinde rekabet ve üretim ortamım temelden değiştiren bazı yeniliklerin uygulamalarım araştırmayı hedeflemektedir. Çalışmanın yoğunluğu özellikle esneklik, teknoloji yayılımı ve savunma sanayi fırmalanndaki modernizasyon yeniliklerine yöneliktir. Ayrıca, savunma sanayi firmalarının modernizasyon yenilikleri ve teknoloji yayılım konularındaki konumlan bu çalışmada ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışmada kullanılan modelin birçok avantajları vardır. İlk olarak, teknoloji yayılımını iki yönden incelemektedir bunlar esnek otomasyon ve ofganizasyonel teknikledir. İkinci olarak bu model teknoloji yayılımmın her aşamasında uygulanan faaliyetleri araştırma yeteneğine sahiptir. Üçüncüsü, esnek otomasyon ve organizasyonel teknikleri etkileyen 350 değişkeni inceleyebilmektedir. Bu çalışmanın sonunda Türk savunma sanayii esnek otomasyon ve organizasyonel teknikler uygulamaları açısından detaylı bir şekilde incelenmiştir, şimdiki durumları ve gelecekten beklentileri ortaya çıkartılmıştır. Anahtar kelimeler : modernizasyon yenilikleri, teknoloji yayılımı, esnek otomasyon, organizasyonel teknikler, savunma sanayi. xıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The industry in the past century can be explained by the concepts of as mass production, economies of scale and assembly lines. These concepts now appear to be crumbling in the face of a new economic reality fueled by rapid technological changes. Although studies about new manufacturing environment in Turkey are available, unfortunately no research has been encountered on modernising innovations in Turkish Defence Industry. It has been realised that there is a requirement to examine the innovations diffusion of the Turkish defence industry. This study is concerned with a new industrial or techno-economic paradigm and attempts to investigate some of the implications of the changes which are radically altering competitive and production practices in the Turkish Defence Industry. In particular, the focus on the implications of flexibility, technology diffusion and modernising innovations in the defence firms. Also the current situation of defence firms in modernising innovations and technology diffusion activities are explored in this thesis. The model developed in this study has many advantages. Firstly, it provides the two aspects of diffusion to explore: flexible automation and organisational techniques. Secondly, this model has the ability to investigate activities implemented at each level of the technology diffusion phase. The third advantage is that the influence of more than 350 variables on flexible automation and organisational techniques can be examined by the model. At the end of this study Turkish defence industry has been investigated in detail according to implications of flexible automation and organisational techniques and findings have been demonstrated according to both their current situation and expectations of them about future. Keywords : modernising innovation, technology diffusion, flexible automation, organisational techniques, defence industry. XI