NACA 66-210 kanat profilinin farklı hücum açısı ve hız koşullarında aerodinamik performans ve yapısal dayanım analizi
Aerodynamic performance and structural strength analysis of NACA 66-210 wing profile under different angles of attack and speed conditions
  1. Tez No: 975534
  2. Yazar: ETEM POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, NACA 66-210 Kanat Profilinin 500 km/h, 600 km/h ve 700 km/h hızlarda ve 0° - 21° derece arasında 8 farklı açıda aerodinamik analizleri incelenmiştir. Malzeme olarak Alüminyum kullanılmış, çizim ve modelleme Ansys programında yapılmış, analiz için Ansys Fluent ve Static Structural programlarına aktarılmıştır. System Coupling ile çözüm yapılmıştır. Analizler, cisim üzerindeki aerodinamik kuvvetlerin ve momentlerin belirlenmesine yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Her hücum açısı ve hız için tek tek Kaldırma Kuvveti, Sürükleme Kuvveti, Dinamik Basınç Kuvveti, Katsayılar, Moment ve Sehim Değerleri, Maksimum, Minimum ve Kesme Gerilmeleri ile Akış Hızları ve Basınç Dağılımları elde edilmiştir. Gelecekteki araştırmalar ve teknolojik gelişmeler, NACA kanat profili ve diğer aerodinamik tasarımlar üzerinde önemli etkiler yaratacak, bu çalışma da daha verimli, çevre dostu ve performans açısından üstün hava ve kara araçlarının tasarımına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the aerodynamic analyses of the NACA 66-210 airfoil at speeds of 500 km/h, 600 km/h, and 700 km/h and at eight different angles between 0° and 21° were investigated. Aluminum was used as the material, drawings and modeling were created in Ansys, and transferred to Ansys Fluent and Static Structural programs for analysis. The solution was achieved using System Coupling. The analyses were conducted to determine the aerodynamic forces and moments on the object. For each angle of attack and speed, lift, drag, dynamic pressure force, coefficients, moments, deflection values, maximum, minimum, and shear stresses, as well as flow velocity distributions and pressure contours, were obtained. Future research and technological developments will have significant impacts on the NACA airfoil and other aerodynamic designs, and this work will contribute to the design of more efficient, environmentally friendly and superior air and ground vehicles in terms of performance.