Türk resim sanatında geleneksel aile yapısı ve kadının toplumdaki yeri bağlamında Neşet Günal resimleri
The traditional family structure in Turkish painting art and the place of women in society in the context of Neşet Günal's paintings
  1. Tez No: 975588
  2. Yazar: MÜNİRE KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
Özet
Bu araştırma, toplumsal gerçekçi sanat akımının Türkiye'deki önemli temsilcilerinden biri olan Neşet Günal'ın eserleri üzerinden, geleneksel değerler, kadın ve aile kavramlarını ele almaktadır. Türk toplumunun kadın ve aile betimlemeleri, dönemsel süreçler içerisinde sanata konu edinilmektedir. Geleneksel Türk aile yapısı ve kadın, toplumsal gerçekçi Neşet Günal tarafından güçlü figüratif anlatımla ifade edilmiştir. Sanatçı, kırsal yaşamın zorluklarını, toplumsal sınıf farklılıklarını ve geleneklerin bireyler ile toplum üzerindeki etkilerini somut bir şekilde eserlerine yansıtmaktadır. Gelenek, zamanla gelişim ve değişim göstererek toplumların kültürel kimliğini şekillendiren ve nesillerle aktarılan bir olgu olarak, bireylerin ve toplumların yaşam biçimlerini şekillendirmektedir. Anadolu toplumunda kadın ve aile, geleneksel yapının temel taşları olarak, sosyal ve kültürel yapıların dönüşümünde merkezi bir rol oynamaktadır. Neşet Günal'ın eserleri, kırsal kesim köy insanlarının ağır yaşam koşullarını ve kadınların toplumdaki rollerini yansıtarak, sanatın toplumsal değerlere ve inanışlara dair görsel kaynağını oluşturmaktadır. Araştırmada, Neşet Günal'ın alan uzmanı görüşünde seçilen on beş eseri, ön yapı ve arka yapı inceleme yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Ön yapı incelemesinde, eserlerin plastik ve biçimsel yapıları irdelenmesi amaçlanmaktadır. Arka yapı incelemesinde ise, eserin üretildiği dönemin toplumsal, kültürel ve ekonomik koşulları ile sanatçının sanatsal üslubu arasındaki bağlantıları anlamlandırmak hedeflenmektedir. Neşet Günal üzerine yapılan araştırmaların, geleneksel aile yapısı ve kadının toplumdaki yerine dair kapsamlı çalışmalarının sınırlı olduğu görülmektedir. Bu araştırma, söz konusu eksikliği gidermeyi amaçlayarak, Neşet Günal'ın eserlerinde geleneksel değerleri, kadını ve aileyi nasıl yansıttığını ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, araştırmada alan uzman görüşü görüşünde elde edilen veriler, Neşet Günal'ın eserlerinde gelenek, sanat ve kadın temsillerinin dönemin toplumsal yapısına dair güçlü birer belge niteliği taşıdığını göstermektedir. Neşet Günal'ın eserleri, kırsal kesim köy insanının zorlu yaşam koşulları ile geleneksel değerler içindeki aile ve kadın figürlerinin toplumsal rollerini ele alarak, toplumsal gerçekçilik akımının önemli bir yansıması haline gelmiştir. Sanatçının eserlerinde kadın figürleri, cinsel kimlikleri ön planda olmaksızın, genellikle evlerden uzakta, tarlada çalışan, fedakâr ve dayanıklı Anadolu kadını olarak tasvir edilmektedir. Bu kadınlar, hem bireysel kimliklerini hem de toplumsal rolleri temsil eden derin anlamlar taşır. Günal'ın resimlerinde kadın, doğa ve toplumun sembolü olarak yer alır; güçlü, verici ve üretken bir yapıdadır. Eserlerdeki kadın figürleri, içsel bir duygusal derinlik ve yalnızlıkla yansıtılırken, aynı zamanda zorlu çalışma koşulları altında yaşanan ruhsal ve fiziksel yıpranmayı da gözler önüne serer. Anadolu topraklarında kadın, ailenin ve dolayısıyla toplumun temel taşı olarak görülmekte ve bu figürler, toplumsal ve kültürel değerlerin taşıyıcısı olarak önemli bir yer tutmaktadır. Bu bağlamda, araştırmanın yalnızca sanat tarihine değil, aynı zamanda dönemsel toplumsal yapı ve geleneksel dönüşümleri anlamaya yönelik akademik çalışmalara ve sanat eğitimi alanına katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Tradition shapes the lifestyles of individuals and societies as a phenomenon that evolves and transforms over time, influencing the cultural identity of communities passed down through generations. In Anatolian society, women and family serve as the cornerstones of traditional structure, playing a central role in the transformation of social and cultural frameworks. This research addresses traditional values, the concepts of women and family through the works of Neşet Günal, one of the significant representatives of the social realist art movement in Turkey. Depictions of women and family in Turkish society have been expressed through art across various historical periods. The traditional Turkish family structure and women have been articulated through strong figurative representation by the social realist Neşet Günal. The artist, who produces works in the social realist direction, concretely reflects the challenges of rural life, social class differences, and the effects of traditions on individuals and society in his works. By reflecting the periodic social reality of the society he lived in, Neşet Günal makes the effects of traditional values on human lives visible through his art. Günal's works reflect the harsh living conditions of rural villagers and the roles of women in society during different periods, creating a visual source for social values and beliefs. This research examines how the traditional family structure and the place of women in society are reflected in Turkish painting art through selected works of Neşet Günal. In the research, Günal's selected works have been evaluated using foreground and background analysis methods. The foreground analysis aims to examine the plastic and formal structures of the works. The background analysis seeks to understand the connections between the social, cultural, and economic conditions of the period in which the work was produced and the artist's artistic style. It is observed that there are limited comprehensive studies on Neşet Günal regarding traditional family structure and the place of women in society. This research aims to address this gap, revealing how Günal reflects traditional values, women, and family in his works. As a result, the findings obtained from the research demonstrate that the representations of tradition, art, and women in Neşet Günal's works serve as strong documents of the social structure of the period. Günal's works have become an important reflection of the social realism movement by addressing the societal roles of family and women figures within traditional values against the backdrop of the challenging living conditions of rural villagers. In this context, the research aims to contribute not only to art history but also to academic studies aimed at understanding the periodic social structure and traditional transformations, as well as to the field of art education.