Yapısal onarımda kullanılan matrislerde karbon materyal kullanımının incelenmesi
Analyzing the use of carbon materials in matrices used in structural repair
- Tez No: 975589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, karbon fiber takviyeli polimer (CFRP) kompozit yapılarda uygulanan ıslak serim tamir yönteminde, matrise grafen oksit (GO) katkısının mekanik performans üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, el yatırması yöntemiyle yapılan tamirlerde GO katkısı sayesinde mukavemet özelliklerini geliştirerek, bu yöntemin prepreg temelli tamirlerle karşılaştırılabilir düzeye getirilmesidir. Bu bağlamda, %0,3, %0,5 ve %2,5 oranlarında sentezlenmiş GO, el yatırması reçinesine ilave edilerek tamir işlemleri gerçekleştirilmiş; katkısız el yatırması ve prepreg onarımlarıyla karşılaştırmalı gerilme mukavemeti testleri yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, katkısız el yatırması tamiri 282 MPa, prepreg tamiri ise 391 MPa gerilme mukavemeti göstermiştir. %0,3 GO katkısında %26 oranında daha düşük performans sergileyerek prepreg tamir performansına anlamlı düzeyde yaklaşmıştır. Ancak %2,5 oranındaki GO katkısında, yapıda aglomerasyon oluşmuş ve mukavemet %56 oranında azalmıştır. En çarpıcı bulgu, %0,5 oranında GO katkısı içeren numunenin, prepreg tamirine kıyasla yalnızca %0,8 daha düşük mukavemet göstermesi olmuştur. Bu sonuç, el yatırması yöntemiyle yapılan tamirlerin, doğru oranda GO katkısı ile prepreg düzeyine çıkarılabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, GO katkısının belirli oranlarda kullanılması el yatırması yöntemiyle yapılan tamirlerin etkinliğini önemli ölçüde artırabilmektedir. Ancak sahada uygulanabilirlik açısından, GO'nun reçineye önceden, kontrollü şekilde katılması gerektiği belirlenmiştir. Bu çalışma, havacılık ve uzay uygulamalarında CFRP yapıların daha güvenilir ve maliyet etkin şekilde onarılmasına katkı sağlayabilecek yeni bir yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the influence of graphene oxide (GO) incorporation into the matrix on the mechanical performance of wet lay-up repair techniques applied to carbon fiber reinforced polymer (CFRP) composite structures was investigated. The study aims to enhance the strength of wet lay-up repairs with GO reinforcement, making performance comparable to prepreg repairs. For this purpose, synthesized GO was added to the hand lay-up resin at concentrations of 0.3%, 0.5%, and 2.5%, and repair processes were carried out accordingly. The tensile strength of the GO-modified samples was then compared with those of unmodified hand lay-up and prepreg-repaired specimens. The results showed that the unmodified hand lay-up repair exhibited an average tensile strength of 282 MPa, while the prepreg repair reached 391 MPa. The sample containing 0.3% GO demonstrated a 26% lower performance compared to prepreg repair, showing clear improvement. However, the inclusion of 2.5% GO led to significant agglomeration within the matrix, resulting in a 56% reduction in strength. The most remarkable finding was observed in the sample containing 0.5% GO, which exhibited only a 0.8% reduction in tensile strength compared to the prepreg repair, effectively approaching its performance level. These findings suggest that optimized GO reinforcement can enhance the mechanical efficiency of hand lay-up repairs. For field use, GO must be pre-mixed into the resin, since on-site dispersion may compromise integrity. This study offers a promising approach for improving the reliability and cost-effectiveness of CFRP structural repairs in aerospace and aviation applications.