Optimization of detail design process: Application of design structure matrix method
Detay dizayn süreci optimizasyonu: Dizayn yapı matrisi uygulaması
  1. Tez No: 975708
  2. Yazar: TAHA BERKE AYTULGA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ZİYA SAYDAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Deniz Bilimleri, Marine Engineering, Marine Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Gemi inşasında detay dizayn aşaması, üretim süreçlerinin başarısını doğrudan etkileyen kritik bir evredir. Dijital araçlar ve modelleme tekniklerindeki gelişmelere rağmen, birçok tersane hâlâ yetersiz disiplinler arası koordinasyon, gereksiz geri besleme döngüleri ve katı görev sıralamaları nedeniyle verimsizliklerle karşılaşmaktadır. Bu çalışma, bu sorunlara çözüm getirmek amacıyla karmaşık mühendislik süreçlerindeki görev bağımlılıklarını sistematik şekilde analiz eden Dizayn Yapı Matrisi (DSM) yöntemini uygulamayı hedeflemektedir. Araştırmada, gemi inşasında mevcut detay dizayn süreçleri kapsamlı şekilde analiz edilmiş, darboğazlar ve yapısal verimsizlikler belirlenmiştir. DSM modelleri yardımıyla disiplinler arası bağımlılıklar haritalandırılmış, böylece görev sıralamaları optimize edilmiş, geri besleme döngüleri azaltılmış ve koordinasyon güçlendirilmiştir. Blok dizayn sürecine odaklanan bir vaka çalışması ile DSM'nin uygulamadaki geçerliliği ortaya konmuştur. Ayrıca, çalışma kapsamında modülerleşme, paralelleştirme ve dijital entegrasyon odaklı optimize bir tasarım çerçevesi sunulmuştur. DSM matrislerinin yeniden sıralanması ve kümeleme algoritmaları geliştirilerek iterasyon döngüleri azaltılmış, süreç şeffaflığı artırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, DSM yönteminin proje takvimlerinin güvenilirliğini artırdığını, yeniden iş yapma oranlarını düşürdüğünü ve müşteri odaklı değişiklikler ile yasal gerekliliklere uyum kapasitesini geliştirdiğini göstermektedir. Bu tez, DSM yaklaşımının detaylı gemi dizayn süreçlerinde verimlilik, kalite ve uyarlanabilirliği artıran dönüştürücü bir araç olarak potansiyelini ortaya koymaktadır. Bulgular, mühendislik süreçlerini modernize etmek ve dijital dönüşüm stratejilerini benimsemek isteyen tersaneler için pratik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The comprehensive design phase in shipbuilding is crucial for the success of subsequent production activities. Notwithstanding progress in digital tools and modeling capabilities, numerous shipyards continue to encounter inefficiencies stemming from inadequate interdisciplinary cooperation, superfluous feedback loops, and inflexible task sequencing. This work seeks to tackle these issues by employing the Design Structure Matrix (DSM) method, a systematic technique for detecting and managing job interdependence in complex engineering processes. The study offers an in-depth examination of contemporary detailed design workflows in shipbuilding, pinpointing significant bottlenecks and inefficiencies. The construction of DSM models revealed the interdependencies among design activities, facilitating better task sequencing, feedback loop reduction, and enhanced interdisciplinary collaboration. A case study was conducted on the block design process, incorporating DSM analysis and workflow modeling to illustrate practical application. The paper provides an enhanced design framework that prioritizes modularization, parallelization, and digital integration. Algorithms for DSM reordering and grouping were created to save iteration cycles and enhance process transparency. The findings demonstrate that the DSM technique improves schedule dependability, minimizes rework, and augments responsiveness to client-driven modifications and regulatory mandates. This thesis highlights the promise of DSM as a transformative instrument for improving efficiency, quality, and adaptability in comprehensive ship design. The results provide actionable insights for shipyards seeking to enhance their engineering methodologies and adopt digital transformation initiatives.